Partnerstwo szkół

W dniu 13 czerwca Biuro Województwa Opolskiego przygotowało program całodziennego  pobytu w stolicy Kraju Związkowego Nadrenii-Palatynatu dla uczniów z dwóch partnerskich szkół: Zintegrowanego Zespołu Szkół w Betzdorf-Kirchen oraz Zespołu Szkół w Gogolinie.

W Moguncji gościło 40 uczniów między 12 a 14 rokiem życia, po 20 z każdej szkoły wraz towarzyszącymi im nauczycielami.  Oprócz zwiedzania najciekawszych miejsc w mieście, uczniowie mieli okazję również na spotkanie z Wiceprezydentem Landtagu Nadrenii-Palatynatu Matthiasem Lammertem, które odbyło się w sali plenarnej parlamentu regionu partnerskiego województwa opolskiego. Prezydent Lammert przedstawił młodzieży najważniejsze zadania Landtagu oraz główne mechanizmy demokracji panujące w Niemczech. Cierpliwie odpowiadał też na dziesiątki pytań, które zadawali uczniowie.

W Landtagu goście z Gogolina oraz Betzdorf-Kirchen uczestniczyli również w warsztatcie na temat funkcji i pracy parlamentu, który poprowadził Ralph Schraeder. Oczywiście podczas spaceru miastem nie mogło zabraknąć wizyty w Biurze Województwa Opolskiego, gdzie wszyscy mogli skosztować opolskich słodyczy.

Współpraca obu szkół trwa już od ponad 19 lat. Jednym z jej elementów jest coroczna wymiana szkolna, która na przemian odbywa się jednego roku w Polsce, a następnego w Niemczech. W 2024 roku niemieccy uczniowie będą mieli okazję po raz kolejny odwiedzić Gogolin i nasz region. Spotkania odbywają się tradycyjnie w czerwcu i trwają przez tydzień.

PŁ-BWO

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy