Sprawdzili swoją wiedzę o Opolu

18 uczestników wzięło udział w Piastowskim Turnieju Terenowym. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 26 im. Książąt Opolskich z Opola zdobyła największą liczbę punktów w trakcie zabawy.

Odnalezienie m.in. pomnika „Brońmy Swego Opolskiego” czy Studni św. Wojciecha, to niektóre z zadań jakie mieli do wykonania uczestnicy po raz pierwszy organizowanego Piastowskiego Turnieju Terenowego. Organizatorem było Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny.

Zadowolenia ze zwycięstwa nie kryje Agata Kurc, uczennica z SP nr 26. Uważa, że młodzież mniej niż innymi zagadnieniami interesuje się historią. – Historia nie jest popularna, ale staraliśmy się do tej gry bardzo dobrze przygotować. Czytaliśmy o historii Opola, pomnikach, władcach, książętach. Na początku trudność nam sprawiło odnalezienie Studni św. Wojciecha, która jest na tyłach dziedzińca budynku Uniwersytetu Opolskiego – mówi Agata Kurc.

Amelia Jaworowicz z SP nr 11 opowiada, że wiele zabawy towarzyszyło jej w trakcie poszukiwania zabytków. – Musieliśmy odnaleźć wiele pomników, byliśmy też w kościele Franciszkanów. Pomyliliśmy drogę do pomnika „Brońmy Swego Opolskiego”. Nie stanowiło dla nas problemu odnalezienie starej synagogi – mówi Amelia Jaworowicz.

Nauczyciel Jacek Popardowski uczy historii i WOS w szkole podstawowej nr 11. Mówi, że w jego szkole jest kilku uczniów, którzy interesują się historią Opola. – Warto wiedzieć, skąd pochodzimy, jaka jest nasza tożsamość. Opole jest bardzo fascynujące, miało wielu książąt, miasto przechodziło przez wiele  wpływów. Nasz król Jan Kazimierz uciekał do Księstwa Raciborskiego w trakcie potopu szwedzkiego – mówi Jacek Popardowski.

Poznanie historii, bez stresu i egzaminu było celem zabawy, podkreśla Katarzyna Szawan, zastępca kierownika Muzeum Czynu Powstańczego. – Trasa liczyła pięć kilometrów i wiodła przez Stare Miasto. Uczniowie odwiedzili Kościół Franciszkanów, Zamek Górny, zawędrowaliśmy do Parku Nadodrzańskiego i tam znaleźliśmy pomnik Junony –  wyjaśnia Katarzyna Szawan.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza dodaje, że nauka przez zabawę jest najbardziej atrakcyjna. – Gra miejska pozwala młodzieży poszerzyć wiedzę o mieście, w którym mieszkamy. Sześć drużyn po trzy osoby musiało nie tylko zmierzyć się z wiedzą, ale również miało do pokonania kilka tras – mówi, Dodaje przy tym, że ten rok jest szczególny, ponieważ świętujemy 25 lat od chwili walki o utrzymanie regionu na mapie administracyjnej Polski.

Dodajmy, że drugie miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 11 im Orląt Lwowskich, a trzecie miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa nr 21 im. Obrońców Pokoju.

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy