Politechnika Opolska wzbogaciła się o kolejne laboratorium

Projekt pn. Centrum Projektowe Zaawansowanych Technologii Lekkich zmienia oblicze Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej. To doskonały przykład współpracy nauki, technologii i biznesu, dedykowany konkretnym potrzebom przedsiębiorców, ale też świetna baza kształcenia dla studentów.   

Laboratorium Zaawansowanych Technologii Wytwarzania to element większego projektu. Za blisko 9 mln złotych powstały trzy laboratoria badawcze. Ponad 6,5 mln złotych to wsparcie Unii Europejskiej. Z tej bazy korzystają studenci kierunków technicznych, zlecane są tam też badania specjalistyczne i ekspertyzy dotyczące zaawansowanych technologii produkcji. – To laboratorium dedykowane potrzebom przemysłu. Analiza potrzeb pokazała nam, gdzie możemy spotkać się z naszymi obszarami badań naukowych, naszą wiedzą i doświadczeniem i w czym możemy pomóc. To pierwszy kompleks laboratoryjny. Chcieliśmy nabyć taką aparaturę, której przemysł nie kupi. Przykładowo tomografia komputerowa kosztuje ponad 2 mln. Możemy kontrolować rzeczy bez ich niszczenia i je udoskonalać. Następny – mam nadzieję – będziemy mogli otworzyć za dwa lata – wyjaśnił prof. dr hab. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju. Ta baza naukowo-badawcza ukierunkowana jest na przemysł maszynowy, mechaniczny, który dominuje w województwie opolskim. – Przemysł nie ma zazwyczaj tak dużo czasu, aby optymalizować maszyny. Tę rolę pełnimy my. Chcemy też stworzyć Centrum Metrologii Przemysłowej. Bez pomiarów nie można mówić o jakości produkcji, a my jesteśmy w tym mocni. Współpracujemy z Głównym Urzędem Miar – dodał prorektor.

O ciągłej potrzebie rozwoju mówił też rektor prof. Marcin Lorenc. – Infrastruktura laboratoryjna to świetny „poligon” dla naszych naukowców, ale też katalizator łączący nas z przemysłem. To rzetelna i konkretna propozycja dla opolskiego przemysłu. Kolejny krok to budowa wspomnianego laboratorium metrologicznego – mówił.

Nauka idzie także w parze z biznesem. – Zawsze mówimy, że ideałem jest modelowy trójkąt współpracy wg zasady biznes – samorząd – nauka. Do tego niezbędna jest infrastruktura. To nowoczesne wyposażenie laboratorium to realny sprzęt dedykowany przedsiębiorcom – mówił wicedyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Michał Wojczyszyn.

Roman Chudy, kierownik laboratorium opowiedział o technicznym zastosowaniu urządzeń i maszyn. –  Jesteśmy tu w stanie optymalizować proces obróbki skrawaniem. Wykonujemy usługi dla przemysłu i prace zlecone, badania własne i zewnętrzne. Patentujemy rozwiązania aplikacyjne. Kształcimy studentów kierunków: mechanika i budowa maszyn, mechatronika, wzornictwo przemysłowe. Pracujemy głównie w materiałach metalowych oraz nowych materiałach drukowanych w 3D. Na wyposażeniu mamy m.in. frezarki, tokarki sterowane numerycznie, ale też maszynę do przecinania elektroerozyjnego – wyjaśnił.

Politechnika Opolska współpracuje m.in. z Instytutem Fraunhofera i Uniwersytetem Technicznym w Chemnitz. Stawia na nowoczesne technologie przyszłości. Prof. Lothar Krool z wielkim entuzjazmem przyjmuje kolejne, nowe laboratoria na opolskiej uczelni. – Fraunhofer to najpotężniejsza organizacja badań naukowych na świecie. Rozrosła się i obecnie mamy ok. 30 tysięcy pracowników. W USA jest 12 takich instytutów, w Polsce tylko jeden. Myślę, że celem jest podłączenie laboratorium pod wyzwania przyszłości – ochronę środowiska i technologie wodorowe oraz kwantowe – przyznał naukowiec.

O genezie wsparcia projektów naukowych mówił marszałek Andrzej Buła. – Już w 2013 roku, gdy pojechaliśmy negocjować pieniądze unijne, zapisaliśmy prawie 90 mln zł na projekty naukowo – badawcze. Po roku 2015 okazało się, że mamy konkretne pieniądze dla uniwersytetu i politechniki. Przypadek sprawił, że spotkałem na swojej drodze prof. Lothara Krolla – mówił. Jak dodał, pieniądze na koncie nie dają satysfakcji, muszą być one wbudowane w coś, czego ludzie potrzebują. – Dziękuję pracownikom Politechniki Opolskiej, że wspólnie z Instytutem Fraunhofera podjęli się tego przedsięwzięcia. Nowa perspektyw to także kolejne możliwości dla uczelni o czym właśnie dyskutujemy – dodał.

kk

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy