Coraz lepsze kształcenie w zawodach medycznych

Kampania promująca zawody medyczne, kursy dla osób zainteresowanych pracą w szpitalu czy spotkania z uczniami szkół zawodowych i liceów to część działań zmierzających do zachęcenia młodych ludzi do wyboru Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

 

16 lat temu, na bazie studium zawodowego, powstała w Opolu Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa. Jest to do tej pory jedyna tego typu uczelnia w Polsce. Według rektora szkoły, dr hab. Tomasza Halskiego, należy wykorzystać potencjał uczelni. To przełożyłoby się na zwiększenie kadry medycznej w regionie, której obecnie alarmująco brakuje. Rektor Tomasz Halski podkreśla, że w jego uczelni mogłoby się kształcić dwa razy więcej pielęgniarek, niż jest to obecnie. – Jeżeli połączymy siły, dodamy różne projekty, to kształcenie medyczne będzie w naszym województwie wzorcowe. Zawody medyczne muszą zostać zasilone przez młode osoby – zaznacza Tomasz Halski alarmując, że obecnie w województwie opolskim jest 2 tysiące wakatów pielęgniarskich. Zachętą do zawodu ma być nie tylko gwarancja pracy, ale również program stypendialny dla studentów zawodów medycznych, nad którym obecnie pracuje zarząd województwa opolskiego. Podpisany w poniedziałek list intencyjny pomiędzy samorządem województwa a uczelnią medyczną ma również pomóc w odpowiedniej promocji.

Będzie także pomoc finansowa  

– To ważny moment dla przyszłych studentów Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej. Musimy walczyć o kadry dla naszych szpitali. Dodatkowo trzeba zauważyć, że duża część funduszy unijnych w kolejnych latach będzie dedykowana właśnie sprawom związanym z ochroną zdrowia. Chcemy to wykorzystać i stworzyć dla naszego województwa projekt, który połączy różne szkoły, dla jak najlepszego kształcenia kadr medycznych. Dodatkowo magnesem mają być stypendia dla uczących się w zawodach medycznych – mówił podczas podpisania listu marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. W tym roku przewidziano na ten cel w budżecie regionu 300 tysięcy złotych, ale w przyszłym roku ta pula może wzrosnąć trzykrotnie. O szczegółach tego programu stypendialnego będą dyskutować radni na kwietniowej sesji sejmiku. Wicemarszałek województwa Roman Kolek podkreśla, że dla młodzieży ważne są warunki finansowe i w jego ocenie obecnie są one na dobrym poziomie. – Podpisany list intencyjny to również organizacja kształcenia zawodu w szpitalach. Praktyczna nauka zawodu będzie odbywała się w miejscu zamieszkania studentów – zaznacza Roman Kolek. Program zakłada również dokształcanie już obecnych pielęgniarek czy pracowników medycznych.

Promocja może pomóc

W szkołach będą organizowane spotkania promujące zawody medyczne. – Ważne jest, aby uczeń widział swoją perspektywę zawodową. Chcemy pokazać ścieżkę kariery w obszarze związanym z ochroną zdrowia – dodaje marszałek Andrzej Buła. Zajęcia odbywać się będą nie tylko w szkołach zawodowych, ale również liceach. Tak, aby wszyscy uczniowie mieli szansę sprawdzić się w tym zawodzie. Będą prowadzone warsztaty, wyjazdy do szpitali, spotkania z medykami. Dodatkowo magnesem ma być kadra naukowa skupiona wokół uczelni, która już teraz prowadzi ciekawe zajęcia dla zainteresowanych. Uczelnia medyczna posiada nowoczesne Centrum Symulacji, w którym już dziś prowadzone są zajęcia, wzbudzające zachwyt uczestniczącej w nich młodzieży.

Szansę będą mieli też ci, którzy nie posiadają matury. Takie osoby z powadzeniem mogę wykształcić się w zawodzie np. opiekuna medycznego. – Zawód ten może dać ogromną satysfakcję – przekonuje marszałek Roman Kolek. Rektor uczelni Tomasz Halski dodaje, że jego uczelnia jest otwarta na pomysł kształcenia właśnie w tym zawodzie. – To idealne miejsce, aby wykorzystać możliwość uczenia w tzw. piątym poziomie kształcenia, czyli osób bez matury – dodaje Tomasz Halski, który zauważa, że taka możliwość jest rzadko wykorzystywana przez uczelnie.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy