Kolejne miejscowości Opolskiego będą miały obwodnice

W najbliższych latach wybudowane zostaną obwodnice Nysy, Głogówka i Strzeleczek. Szacowany koszt to 163 miliony złotych. Inwestycje w połowie sfinansuje Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, drugą połowę musi dołożyć samorząd województwa. Udział zadeklarowały także samorządy Strzeleczek i Głogówka.

 

Choć dziś trudno jeszcze określić, kiedy zostanie zakończone obwodnice Nysy, Głogówka i Strzeleczek, wiadomo, że prace związane z przygotowaniem ich budowy już się rozpoczęły. Najbardziej zawansowany proces inwestycyjny jest w przypadku obwodnicy Nysy. Połączy ona rondo na drodze krajowej nr 41 w pobliżu Niwnicy, z drogą wojewódzką nr 411 prowadzącą do Głuchołaz. Jest to zdecydowana poprawa bezpieczeństwa komunikacji na kierunku Nysa – Głuchołazy.

W Opolu z udziałem Rafała Webera, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły i członka zarządu Szymon Ogłazy, podpisano niezbędne dokumenty.

– Składamy wnioski o dofinansowanie dróg w różnych źródłach. Tym razem otrzymaliśmy dofinansowanie rządowe. W przypadku Nysy rozpoczęliśmy już proces uzgodnień. Warto tutaj zaznaczyć, że od chwili pomysłu do otwarcia gotowej drogi mija niejednokrotnie ponad 10 lat. Tak jest w przypadku dużych realizacji drogowych oddawanych przez obecny rząd, które były zapoczątkowane jeszcze za poprzedniej władzy, czyli PO-PSL. Korzystamy z wszystkich możliwości i chcemy być w tym skuteczni. Im więcej mamy finansowania z budżetu państwa, tym więcej zaoszczędzimy pieniędzy zarezerwowanych w ramach budżetu unijnego. Mając dokumentacje na inwestycje, które czekają w tzw. kolejce unijnej, możemy je dzięki oszczędnościom szybciej realizować – mówi Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego.

– Zauważyliśmy duże potrzeby w samorządach na budowę obwodnic, dlatego stworzyliśmy osobny komponent na tego typu realizacje. W całym kraju dofinansowaliśmy 51 obwodnic. W województwie opolskim widzimy wąskie gardła, które powodują zatory i korki, a do tego są to niebezpieczne miejsca dla mieszkańców. Dla województwa opolskiego na te trzy inwestycje przekazaliśmy 81 milionów złotych – mówi Rafał Weber sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Bogusław Wierdak radny sejmiku województwa opolskiego podkreśla, że trzecia nitka obwodnicy rozwiązuje kompleksowo problemy drogowe Nysy. – Dochodzi do realizacji budowy drogi. Ruch ze strony Czech będzie udrożniony – mówi. Dla posła Rajmunda Millera podpisanie umów  to bardzo ważny dzień. – Zostały podpisane umowy na trzy obwodnice, w tym obwodnicę Nysy. Obwodnica nie była do tej pory kompletna. W najbliższych latach to się zmieni. Pozwoli to na mniejszy ruch ciężarowy w mieście – mówi Rajmund Miller. Radna województwa Martyna Nakonieczny uważa, że obwodnica zwiększy atrakcyjność regionu. – Dobrze, że ta obwodnica powstaje. Nysa bardzo ciężko znosi ogromny ruch samochodów ze strony Czech – mówi, choć przypomina jednocześnie, że budowa obwodnicy spotyka się z zastrzeżeniami co do jej przebiegu.

Piotr Bujak burmistrz Głogówka cieszy się z konkretnych planów budowy obwodnicy w jego mieście. – Mówimy tutaj nie tylko o komforcie dla kierowców, ale też o bezpieczeństwie dla mieszkańców – podkreśla burmistrz. Zakres projektowych prac, to budowa 4 skrzyżowań typu rondo, wiaduktu nad linią kolejową 137 Nysa – Kędzierzyn Koźle.

Kolejna obwodnica, jaka będzie budowana, odciąży Strzeleczki. Jest to trasa łącząca Krapkowice z Prudnikiem. Sama inwestycja spowoduje likwidację tzw. wąskiego gardła i ogromnego spowolnienia ruchu jakie jest w tym miejscu.

Bartłomiej Horaczuk dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich przypomina, że wnioski na budowę obwodnic zostały złożone prawie dwa lata temu. – Miało to miejsce w maju 2021 roku. Dla nas jest to pewność, że możemy te inwestycje rozpoczynać. Mamy  przygotowane dokumentacje, teraz przed nami zwrócenie się o pozwolenia środowiskowe. Po tym możemy przystąpić do ogłoszenie przetargów  – mówi Bartłomiej Horaczuk. Spodziewa się on wyższych cen w ich trakcie . Dodaje jednocześnie, że ceny wielu materiałów mają w ostatnich miesiącach wiele wahań.

Z wszystkich inwestycji w województwie opolskim cieszy się Robert Węgrzyn radny województwa opolskiego. – Komunikacja drogowa jest kluczowa do rozwoju regionu. Ma to wpływ zarówno na atrakcyjność dla inwestorów jak i turystów. Każda decyzja związana z infrastrukturą jest bardzo ważna – zaznacza Robert Węgrzyn.

Za projektowanie obwodnic będzie odpowiedzialna firma MostoPol. – Przy projektowaniu obwodnicy pracuje wielu projektantów. Zwracamy uwagę na interesy wszystkich stron. Do tego należy mieć na uwadze zapisy prawne – mówi projektant Mariusz Pustelnik.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy