Opolskie dla ryb i pszczół

Wzorcowa hodowla ryb i wsparcie dla pszczelarzy. Z takich programów wsparcia mogą skorzystać stowarzyszenia i rolnicy zrzeszeni w organizacjach społecznych. Zarząd województwa ogłosił kolejne otwarte konkursy ofert dla trzeciego sektora.

Organizacje pozarządowe, realizujące  zadania  w zakresie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego,  mogą sięgnąć po pieniądze w konkursach „Opolska pszczoła miodna” oraz „Opolskie stawia na ryby”. Zainteresowani mają czas na złożenie ofert do 19 lutego.

Jak mówi członek zarządu województwa opolskiego odpowiedzialny za rolnictwo, Antoni Konopka, województwo opolskie słynie z dobrego miodu. – Zainteresowani mają w tym przypadku do dyspozycji 200 tysięcy złotych. Tym, co istotne, jest połączenie ekologii oraz kwestii gospodarczych. Rolnictwo potrzebuje wsparcia ze strony skrzydlatych współpracowników. W przypadku drugiego konkursu, w tym roku zwracamy uwagę na odnowienie zasobów rybnych w naszej głównej rzece. Chcemy za 150 tysięcy złotych odtworzyć pulę rodzimą dla Odry – mówi Antoni Konopka podkreślając, że zarząd województwa po raz pierwszy organizuje konkurs w tej dziedzinie. Ma to związek z niedawną katastrofą ekologiczną w Odrze i chęcią pomocy w odtworzeniu zasobów ryb w tej rzece.

W ramach działania na rzecz rozwoju pszczelarstwa będzie można m.in. zakupić pokarm z prebiotykami czy witaminami dla pszczół, nasadzić rośliny miododajne czy zorganizować spotkania edukacyjne. Program ma na celu również propagowanie ekologii.

O tym, jak ważne jest odtworzenie gatunków ryb charakterystycznych dla Odry, mówi Marcin Oszańca, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWO. – W ramach tych pieniędzy będzie można prowadzić  działania mające na celu ochronę ichtiofauny  Odry na terenie województwa opolskiego. Zaproponowaliśmy stworzenie miejsca, gdzie będzie wzorcowa hodowla ryb. Do dyspozycji będziemy mieć wartościowe genowo i gatunkowo osobniki. Wcześniej zostanie opracowany raport uwzględniający w szczególności stan kluczowych gatunków rzeki Odry (bolenia, brzany, świnki, klenia, miętusa). Działanie dopuszcza zakup sprzętu do prowadzenia odłowów monitoringowych – wyjaśnia Marcin Oszańca. Hodowla będzie służyła temu, aby np. w przypadku przyduchy w sposób sprawny i szybki odtwarzać gatunki. Będzie możliwość również wsparcia innych województw w przypadku katastrofy ekologicznej.

Wszystkie szczegóły dotyczące obydwu konkursów można znaleźć na stronie opolskie.pl w zakładce „Otwarte konkursy ofert”. Bezpośredni link tutaj.

pw

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy