Młodzi wykazali się inicjatywą i kreatywnością

W urzędzie marszałkowskim odbyło się podsumowanie pierwszej edycji projektu „Opolskie dla młodzieży” – było to spotkanie z udziałem organizatorów, beneficjentów i uczestników  tej inicjatywy, realizowanej w ubiegłym roku.

 

„Opolskie dla młodzieży” to autorski projekt przygotowany przez Województwo Opolskie, w ramach którego zarząd województwa w ubiegłym  roku ogłosił otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych, by zwiększyć zaangażowanie młodzieży w rozwój społeczeństwa obywatelskiego w regionie. Projekt był odpowiedzią samorządu województwa na potencjał, jaki drzemie w młodych ludziach, którzy  mają pomysły i działają w grupach nieformalnych, co do tej pory stanowiło przeszkodę w staraniu się o pieniądze. Ten potencjał postanowił wykorzystać zarząd, stwarzając młodym szansę na działanie przy minimum formalności, dokumentów, faktur i rozliczeń, które wzięli na siebie opiekunowie.

Samorząd dał możliwości

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu, wyłoniono „opiekunów” – cztery organizacje pozarządowe, które wspólnie z młodzieżą realizowały inicjatywy w następujących obszarach:

  • Opolskie dla młodzieżowych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska –  Chorągiew Opolska ZHP,
  • Opolskie dla młodzieżowych drużyn Ochotniczych Straży Pożarnych na terenach wiejskich –   Stowarzyszenie OSP powiatu KLB,
  • Opolskie dla młodzieżowych inicjatyw sportowych –  Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe,
  • Opolskie dla młodzieżowych inicjatyw kulturalnych– Stowarzyszenie Opolskie Lamy.

Wymienione organizacje pozarządowe otrzymały środki finansowe na realizację zadań, w zakresie których  finansowały oddolne inicjatywy młodzieżowe, każdą w kwocie do 4 000 zł. To właśnie z tymi organizacjami grupy młodzieżowe, jako wnioskodawcy inicjatyw, nawiązywały kontakt i realizowały swoje pomysły, korzystając z ich wsparcia i doświadczenia. Zarząd województwa przeznaczył na ten cel w ubiegłym roku 600 000 zł z budżetu województwa.

Będzie kontynuacja

Marszałek Andrzej Buła mówił, że pomysł projektu wziął się także z chęci uaktywnienia po pandemii młodych ludzi, którzy odsunęli się od życia społecznego. – A ten rok jest europejskim rokiem umiejętności, więc na pewno umiejętność pokazania się ze swoim pomysłem jest bardzo ważna. Mamy dodatkowe pieniądze dla młodzieży od 15 roku życia, żeby realizowali swoje zamierzenia w zakresie kwalifikacji i kompetencji. Już zdecydowaliśmy, że będziemy kontynuować projekt „Opolskie dla młodzieży”. Ponownie będziemy wybierać czterech operatorów w ramach otwartego konkursu, ale nie będziemy dzielić operatorów na obszary tematyczne. Planujemy też obniżenie wieku uczestnictwa w projekcie do 14 roku życia, ponieważ takie były prośby ze strony realizatorów – mówił marszałek.

– W tym projekcie młodzi ludzie nie musieli mierzyć się z formalnościami, zakładać stowarzyszenia, aby pozyskać pieniądze na swoją inicjatywę, która kosztuje kilka tysięcy złotych – podkreślał natomiast wicemarszałek Zbigniew Kubalańca. – Tutaj obróciliśmy sytuację, młodzi działają i się organizują, a formalności przejęli operatorzy, czyli duże stowarzyszenia, które od lat prowadzą projekty i rozliczają się z urzędem marszałkowskim.

Jednym z operatorów było Stowarzyszenia OSP Powiatu KLB. – Organizacje młodzieżowe, z którymi współpracowaliśmy, miały okazje zabłysnąć i pokazać się, jeżeli chodzi o tematy pożarnicze. Obserwujemy, że wiek członków w naszych organizacjach w OSP czy LZS-ach jest coraz wyższy. Ten projekt, który zaproponował marszałek, żeby zaktywizować młodzież, powoduje, że zainteresowanie działalnością w organizacjach pozarządowych zdecydowanie wzrasta – mówił przewodniczący stowarzyszenia Artur Nowak.

A młodzi mieli różne pomysły. – Nasz projekt polegał na stworzeniu kilku graffiti w naszej szkole. Zrobiliśmy to, żeby poprawiało to humor i umilało pobyt w szkole. Realizacja projektu pomogła w integracji. Mieliśmy warsztat w sali szkolnej i podczas tworzenia graffiti panowała naprawdę dobra atmosfera. Kupowaliśmy płyty kartonowo-gipsowe i po malowaniu przykręcaliśmy je do ściany – mówił uczestnik projektu „Kulturalne Graffiti”, Tomasz Kwaśnicki. – Młodzież jest bardzo zainteresowana przedsięwzięciami związanymi z kreatywnością. Dzięki temu mogą pokazać, że mają pomysł na siebie. Wystarczy im naprowadzić ich na właściwe tory i dobrze współpracować, a pomysły i inicjatywy wychodzą od nich – podsumowała z kolei koordynator tego projektu, Aneta Zawada-Paszko.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy