„Pod gwiazdką” i w „Krainie Skrzatów” zaopiekują się dziećmi

Aleksandra Skibińska ze Strzelec Opolskich chce na żłobek zaadaptować zabytkowy spichlerz, Teresa Gola-Nogaj buduje od zera żłobek w Krapkowicach, a spółka STC planuje budowę nowoczesnego miejsca opieki nad dziećmi w opolskiej strefie ekonomicznej.

W Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki 21 listopada br. podpisano umowy na utworzenie ponad 200 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 w żłobkach i klubach dziecięcych. Opolscy przedsiębiorcy skorzystają z unijnych dotacji przeznaczonych na ten cel w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (poddziałanie 10.1.2 Infrastruktura usług społecznych).

Dofinansowanie, które przyznano ośmiu z piętnastu złożonych projektów, wpisuje się w program „Opolskie dla Rodziny”.

– Jesteście ambasadorami tego programu – mówił marszałek województwa, Andrzej Buła, zwracając się do przedsiębiorców. – Wasze projekty nie tylko przyczynią się do utworzenia miejsc opieki dla najmłodszych mieszkańców naszego regionu, ale mają służyć godzeniu życia zawodowego i prywatnego ich rodziców.

To godzenie obu sfer życia widać na przykładzie spółki STC, która niedawno zakupiła działkę w Sławicach, w pobliżu specjalnej strefy ekonomicznej, by wybudować żłobek na początkowo 30 miejsc, a docelowo 45. Jak mówił przedstawiciel spółki, Patryk Weisser, znajdą tu opiekę dzieci pracowników, którzy zatrudnieni są w strefie oraz tych, którzy dojeżdżają do pracy w Opolu z kierunków takich jak Nysa czy Niemodlin. Obecność żłobka będzie też dodatkowym atutem dla pracodawców chcących pozyskać nowych pracowników. Żłobek powstanie przy ulicy Księżycowej, stąd nazwa „Pod gwiazdką”, ma ruszyć we wrześniu przyszłego roku. Właściciele mają ambitne plany – podpisali umowy z Wyższą Medyczną Szkołą Zawodową w Opolu, by otoczyła żłobek opieką merytoryczną, a z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Opolskiego, po to, by specjaliści mogli rozwijać zdolności językowe maluchów. Wartość przedsięwzięcia to przeszło 1,4 mln złotych, dofinansowanie 800 tysięcy złotych.

W Strzelcach Opolskich Aleksandra Skibińska kupuje zabytkowy spichlerz i chce w nim zorganizować jednooddziałowy żłobek dla 16 dzieci oraz Klub Dziecięcy „Puchatek”. Niezależnie od żłobka, który ułatwi życie rodzicom, powstanie nowa jakość architektoniczna – obiekt z 1900 roku zyska nowe życie. Wartość projektu to 1,6 mln złotych, dofinansowanie także 800 tysięcy złotych. Projekt przewidziany jest na dwa lata, ale Aleksandra Skibińska szacuje, że żlobek ruszy we wrześniu przyszłego roku.

Teresa Gola Nogaj z Krapkowic, która od siedmiu lat prowadzi żłobek dla 30 dzieci (najpierw ulokowany był on na wsi, teraz w centrum Krapkowic), cieszący się dobrą opinią, chce pomysł rozwijać. Kupiła działkę, żłobek stawia od zera. – Czekałam na tę dotację, bo bez niej naszej inwestycji by nie było. „Kraina Skrzatów” przeznaczona będzie dla 4 grup dzieci w wieku do 3 lat w wymiarze do 10 godzin dziennie – opowiada.

Placówka zapewni opiekę wysoko wykwalifikowanych opiekunek i komfortowe warunki pobytu. Obiekt zostanie dostosowany dla niepełnosprawnych dzieci oraz ich niepełnosprawnych opiekunów. Wartość inwestycji to prawie 2,3 mln złotych (dofinansowanie 800 tys. złotych).

„Pod gwiazdką” i w „Krainie Skrzatów” zaopiekują się dziećmi

OCRG przeprowadziło dotąd dwa nabory na miejsca opieki dla maluchów do lat 3. W puli na pierwszy z nich było ok. 18 mln złotych, ponieważ nie została ona w pełni wykorzystana, ogłoszono drugi nabór, który odbył się w drugim tygodniu listopada. Wpłynęło także 15 wniosków o dofinansowanie. Nabór jeszcze nie został rozstrzygnięty.

Wartość ośmiu projektów, które wyłoniono w I naborze, to 8,2 mln złotych, a wartość przyznanego dofinansowania z RPO WO 2014-2020, to 4,2 mln złotych.

O dofinansowanie mogły ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, które prowadzą działalność na terenie województwa opolskiego.

MS

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy