Pierwsza edycja Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej przeszła do historii

Za nami niezwykle intensywne i zarazem efektywne trzy lata pierwszej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej. Przez ten czas zrealizowaliśmy w województwie opolskim ponad 1000 zadań o łącznej wartości około 9,7 mln zł!

Ich dofinansowanie z budżetu Województwa Opolskiego wyniosło 5,4 mln zł. Wszystko dzięki wzorowej współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego a gminami i sołtysami, przy ogromnym zaangażowaniu samych mieszkańców, którzy wielokrotnie samodzielnie potrafili wykonać wiele prac, w efekcie obniżając końcowe koszty projektów.

Przede wszystkim miejsca integracji

Zaglądając w statystyki zrealizowanych projektów, łatwo zauważyć, że lokalne społeczności wybierały remonty, doposażenia i modernizacje świetlic wiejskich, a także tworzenie nowych wiat, aby móc wspólnie spędzać czas, integrując się ze sobą. Wspomniane grupy projektów stanowiły ponad 50% wszystkich zadań w latach 2020-2022.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się również doposażenia placów zabaw czy też zakupy sprzętu – szczególnie traktorków do pielęgnacji terenów zielonych oraz sprzętów multimedialnych i namiotów plenerowych. Te grupy projektów stanowiły z kolei 31% wszystkich zadań pierwszej edycji.

Dzięki Marszałkowskiej Inicjatywie Sołeckiej odbyło się także 18 niezwykle ciekawych wydarzeń, jak m.in. tegoroczne obchody 725-lecia miejscowości Krośnica czy kolejna odsłona „Dziedzictwa pszczelarskiego w drewnie rzeźbionego”.

Co najważniejsze, to sami mieszkańcy wsi wskazywali, na co chcą wydać pieniądze w swoich małych ojczyznach – to właśnie umożliwienie im wpływu na przeznaczanie tych środków z budżetu województwa jest celem Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.

Każdy ma taką samą szansę

Ważne było również to, że MIS nie jest konkursem ofert. To jednakowe wsparcie – w wysokości 5000 zł – dla każdego sołectwa w województwie opolskim. W skali trzech lat trwania projektu dało to łącznie kwotę 5,4 mln zł z budżetu województwa i pozwoliło na zrealizowanie zadań w ponad 1000 opolskich sołectw.

Wszystkie zrealizowane projekty łączy jeden, ale jakże ważny, aspekt – służą one rozwojowi i integracji lokalnych społeczności, które wcześniej niejednokrotnie nie miały miejsca do wspólnych spotkań. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka zmienia to, a na mapie województwa opolskiego pojawiają się nowe altany, wiaty, czy też odremontowane świetlice wiejskie, będące centrum życia społecznego wsi. Wszystko to także zasługa wyjątkowej atmosfery, jaką budują w swoich społecznościach Koła Gospodyń Wiejskich, tak niezwykle prężnie działające na terenie naszego województwa i sprawnie wykorzystujące zakupione sprzęty czy odremontowane wnętrza kuchni i świetlic wiejskich.

Marszałek docenia ogromny wkład mieszkańców

Marszałek województwa Andrzej Buła dziękuje burmistrzom, wójtom, sołtysom, radom sołeckim, ale przede wszystkim mieszkańcom, za wspólnie zrealizowane projekty w ramach pierwszej, trzyletniej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.  – To już nie pierwszy raz, kiedy udowodnili Państwo, że doskonale zarządzacie życiem społecznym, kulturalnym i sportowym swoich małych ojczyzn. Specjalne słowa uznania kieruję do mieszkańców, bez których kreatywności i ogromnego zaangażowania zrealizowanie tych ponad 1000 zadań stałoby się niemożliwe. Niebawem ogłosimy drugą, trzyletnią edycję Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, a dzięki przychylności radnych województwa, zwiększymy kwotę dofinansowania z 5000 zł do 6500 zł dla każdego sołectwa! Jestem przekonany, że kolejny raz pozytywnie nas Państwo zaskoczą swoimi kreatywnymi pomysłami. Z pewnością inspiracją mogą być projekty zakończone w pierwszej trzylatce, a także nieocenione doświadczenie, zdobyte w tym czasie. Wszystkim w tych przyszłych działaniach życzę wielu sukcesów i ogromu satysfakcji – mówi marszałek.

W środę 21 grudnia ogłosimy nabór wniosków do nowej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej!

Wnioski do Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej ponownie będzie można składać do końca stycznia 2023 roku, a o wsparcie będą mogły starać się pierwsze sołectwa w nowym rozdaniu. Wszystkie dokumenty, dotyczące tego programu  – przede wszystkim ogłoszenie, regulamin i formularze – dostępne będą na stronie: Marszałkowska Inicjatywa Sołecka | Samorząd Województwa Opolskiego

Zachęcamy do dalszego, wspólnego budowania silnych społeczności sołeckich!

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy