O wolontariacie w święto wolontariuszy

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła wspólnie ze stowarzyszeniem „Europa Iuvenis”, w dniu międzynarodowego święta wolontariuszy, zorganizowali Opolskie Forum Wolontariatu.

Podczas spotkania, w gronie organizacji zaangażowanych w realizację wolontariatu na terenie naszego regionu, podsumowano przedsięwzięcia zrealizowane w 2022 roku, wręczono wyróżnienia, a także dyskutowano o najważniejszych wyzwaniach na przyszłość.

Zebranych gości przywitał marszałek Andrzej Buła, dziękując za dotychczasowe działania opolskich wolontariuszy i podkreślając, jak ważną rolę pełnią w naszym społeczeństwie – nie tylko poprzez same działania pomocowe, ale i poprzez przygotowywanie kolejnych pokoleń kadr wolontariatu.

Istotną rolę samorządu województwa w budowaniu bogactwa różnorodności wolontariatu w naszym regionie podkreślała z kolei prezes stowarzyszenia „Europa Iuvenis” – Magdalena Lenartowicz. Zwracała również uwagę na wzrost trochę innego rodzaju wolontariatu w ostatnich latach. Pandemia i wojna na Ukrainie spowodowały, że ludzie trochę odruchowo rzucili się do pomagania, więc jest to taki wolontariat nieco akcyjny, krótkotrwały, ale dający szansę, żeby przyciągnąć ludzi do wolontariatu na dłużej.

Jaki powinien być wolontariusz, najlepiej wiedzą dzieci, które wskazywały, że powinny to być osoby dobre, mówiące prawdę i dbające o drugiego człowieka. Zatem w ten szczególny dzień życzymy naszym opolskim wolontariuszom, aby tacy właśnie zawsze byli.

tk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy