Pomysłowo i międzynarodowo

Znane i cenione inicjatywy, nowe pomysły oraz aktywni partnerzy międzynarodowi. 15 organizacji podpisało umowy na dotacje z urzędu marszałkowskiego na projekty związane ze współpracą zagraniczną.

Zarząd województwa przeznaczył na ten konkurs 50 tysięcy złotych, ale całkowita wartość wszystkich zadań to niemal 320 tysięcy złotych. Dofinansowanie dostały m.in. zadania z dziedziny kultury, sportu, edukacji czy bezpieczeństwa.

 

Wniosek jest jeden – warto organizować konkursy

Jak przyznaje marszałek Andrzej Buła, w konkursach dzieje się dużo dobrego. – Ostatnie podsumowanie oferty konkursowej dla organizacji pozarządowych i grup nieformalnych pokazało, że cztery lata temu mieliśmy 12 konkursów, w chwili obecnej aż 30. To obrazuje, jak dużą pulę środków i inicjatyw oddaliśmy do decyzji społeczeństwa obywatelskiego. Mieszkańcy nam podpowiadają, co jest dla nich istotne. Podtrzymujemy relacje już kiedyś zbudowane. Staramy się, żeby były to środki ważne dla naszych partnerów, choć czasem niewielkie – przyznaje Andrzej Buła.

Jak wyjaśnia Agnieszka Okupniak, dyrektor Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu, to drugi konkurs w dziedzinie współpracy zagranicznej. – Ten ubiegłoroczny cieszył się dużym zainteresowaniem. Wiele podmiotów dzięki uzyskanej dotacji zdecydowało się zrealizować inicjatywę, dla innych było to wsparcie urozmaicające i wzbogacające zaplanowany montaż finansowy. Współpraca zagraniczna w województwie ma się bardzo dobrze. Widać to zwłaszcza na pograniczu polsko – czeskim – objaśnia.

 

Na sportowo …

Pieniądze trafią m.in. do Ludowego Klubu Sportowego „Rolnik” Biedrzychowice. Międzynarodowy turniej dziewcząt w piłce nożnej to inicjatywa z 25-letnią tradycją, odbywająca się tradycyjnie 15 sierpnia. – W tym roku wesprą ją pieniądze z urzędu marszałkowskiego. O Puchar Marszałka Województwa Opolskiego rywalizować będzie 6 drużyn z 4 województw oraz młode zawodniczki do lat 18 z Czech – wyjaśnia trener i wiceprezes Rolnika Biedrzychowice Stanisław Dyja. Kobieca drużyna futbolu z małej miejscowości osiąga bardzo dobre wyniki. Jak dodaje prezes, każde wsparcie jest dla działalności bardzo ważne. – Zyskaliśmy awans do ekstraligi. Jesteśmy tam najmniejszą miejscowością w Polsce, jedną z trzech drużyn na Opolszczyźnie. 4 tysiące, które otrzymaliśmy z urzędu marszałkowskiego, to dla nas znacząca kwota, chcemy grać – przyznaje Wilfryd Parchatka, prezes Klubu.

W słynącej ze sportów konnych Lewadzie odbędzie się natomiast integracyjno – szkoleniowe zgrupowanie młodzieży z klubów jeździeckich LKJ Lewada oraz Reitverein Diehlo (Niemcy). – To ciekawa forma integracji. Będziemy wspólnie ćwiczyć, jeździć i poznawać walory turystyczne Opolszczyzny. Współpraca z tamtejszym klubem trwa już 25 lat. Już kilka razy korzystaliśmy ze wsparcia urzędu marszałkowskiego – wyjaśnia Anetta Sałacka z LKJ Lewada Zakrzów.

 

….i  nie tylko

Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji Sekcja Polska (International Police Association) wykorzysta przyznane pieniądze na organizację wydarzenia promującego 100-lecie polskiej policji i 15-lecia wejścia do UE. – Przyjadą do nas goście z 18 krajów. Będą atrakcje dla dzieci, pokazy policyjne – wyjaśnia prezes Paweł Pawłowski.

Bardzo unikalna publikacja, bo w nakładzie 300 sztuk, wydana zostanie przez łubniańskie stowarzyszenie „Animator”. – Chcemy pokazać, co jemy na Śląsku, a  co gości na stołach w naszej partnerskiej bawarskiej gminie Arnstein. Nie będzie to jednak  typowa książka kulinarna. Chcemy pokazać różnice w tradycjach i sposobach żywienia. Mamy już zebrane przepisy, zarówno nasze, jak i te przekazane nam przez naszych niemieckich przyjaciół – mówi Krystian Czech, prezes „Animatora”. Jak dodaje, każda z gmin otrzyma po 150 sztuk publikacji, które będą wręczane jako prezenty.

Dzięki wsparciu Chór Opole Youth Choir prowadzony przez Magdalenę Wójcik – Gugulską zdobędzie pierwsze zagraniczne doświadczenia sceniczne. Stowarzyszenie Inicjatyw Artystycznych i Edukacyjnych „Fabryka Diamentów” pozyskało środki na sierpniowy wyjazd do Szwecji, gdzie odbędzie się międzynarodowy konkurs chórów z całego świata. – Rozpocznie go Eurowizja dla chórów. My bierzemy natomiast udział w kategorii pop i show. To nasz pierwszy wyjazd zagraniczny i czekamy z niecierpliwością na wrażenia z pobytu w Szwecji – mówi Magdalena Wójcik – Gugulska.

kk

Informacja o konkursie

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy