Dalsza przebudowa drogi wojewódzkiej 901

Rozbudowa drogi wojewódzkiej 901 na odcinku Zawadzkie – Żędowice staje się faktem. Inwestycja warta jest 35 milionów 500 tysięcy złotych.

Wyremontowana droga wojewódzka 901 między Zawadzkiem a Żędowicami, ma zostać oddana  w grudniu przyszłego roku. Remontowany odcinek wynosi ponad 3 kilometry. 5 milionów 500 tysięcy złotych na ten cel pochodzi z budżetu województwa, dalsze 30 milionów to dotacja z Polskiego Ładu. Wykonawcą prac będzie firma REMOST z Olesna.

Podobnie jak w przypadku inwestycji na większości dróg wojewódzkich w regionie, należy tutaj mówić o nie tylko remoncie, ale w praktyce nowej drodze, która będzie miała szerokość 7 metrów. Jak zapowiada Andrzej Buła marszałek województwa opolskiego, znacząco poprawi się bezpieczeństwo nie tylko dla kierujących, ale również mieszkańców. – Remontowana będzie m.in. ulica Opolska w Zawadzkiem. Zbudowana zostanie ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 3 km, chodnik o długości około 2 kilometrów. Przebudowane zostaną zatoki autobusowe i zbudowane miejsca parkingowe. Nasza droga wojewódzka scala wszystkie miejscowości gminy. Ma ona ogromne znaczenie dla mieszkańców i ruchu w tej części kraju – mówi Andrzej Buła. Remont drogi to okazja również do kompleksowej przebudowy urządzeń systemu odwodnienia oraz istniejącej infrastruktury: wodociągowej, sanitarnej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej gazowej. Dla zwiększenia bezpieczeństwa powstanie nowe oświetlenie drogowe, a o bezpieczną jazdę będzie dbać monitoring drogi oraz wyświetlacz prędkości.

Z inwestycji cieszy się burmistrz Zawadzkiego Mariusz Stachowski. – Bardzo czekałem na ten remont, więc to szczęśliwy dzień w moim życiu. Przy tej drodze skupia się całe życie gminy. Znajdują się tutaj wszystkie instytucje i zakłady pracy – mówi Mariusz Stachowski.

Przypomnijmy, że jest to kolejny etap przebudowy tej drogi. Wcześniej remontowany i oddany już do użytku był odcinek w Kielczy do granicy województwa. Na początku 2018 roku oddano odcinek tej drogi między Olesnem a Dobrodzieniem. Wtedy to inżynierowie mieli jedno z największych wyzwań w regionie, budowę estakady w Bzionkowie koło Dobrodzienia, która ma aż 180 metrów i pięć przęseł. Jest to jedna z największych inwestycji tego typu w województwie.

Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 901 na odcinku Zawadzkie – Żędowice – finansowanie z programu Polski Ład

/pw

 

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy