Partnerzy z drugiego końca świata

Województwo opolskie i argentyńska Ziemia Ognista poznają się, wymieniają dobrymi praktykami i doświadczeniami w zakresie innowacji oraz specjalizacji inteligentnych. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zapoznaje południowoamerykańskich gości z instytucjami otoczenia biznesu, uczelniami i przedsiębiorcami.

Wbrew nazwie ten najbardziej wysunięty na południe region Argentyny charakteryzuje subpolarny klimat, surowy krajobraz i małe zaludnienie. Stawia się tu na odnawialne źródła energii. Farmy wiatrowe posiadają bardzo dużą wydajność. Jak pokazująprzewidywania, dużego potencjału upatruje się także w produkcji ekologicznego wodoru. Szacunki mówią, że 90% jego produkcji mogłaby być przeznaczona na eksport, co daje 30-40 mld dolarów obrotu rocznie.

Województwo opolskie i Terra del Fuego „skojarzyła” Komisja Europejska. – Unia Europejska stawia, poza współpracą z partnerami europejskimi, na kontakty z partnerami zewnętrznymi. My zgłosiliśmy interesujące nas obszary i to KE nam przypisała ten region argentyński. Chcemy wymieniać się wiedzą, informacją i doświadczeniem w ramach Regionalnej Strategii Innowacji. M.in. w sektorze rolniczym, a to ważny obszar dla argentyńskiego regionu – wyjaśnił Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

Koordynator ds. programu IURC z Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Marcin Staniszewski dodał, że projekt przewiduje dwuletnią współpracę. – Najpierw poszukujemy wspólnych obszarów, przedstawiamy propozycje wspólnych działań instytucji z obu regionów. Udało nam się zbliżyć pięć instytucji z województwa opolskiego i Tierra del Fuego. Mając na uwadze nasze specjalizacje inteligentne i ich argentyńskie odpowiedniki, próbujemy partnerów ze sobą połączyć. Zaplanowanych jest wiele spotkań. Argentyńczycy odwiedza m.in. firmę IFM Ecolink – wyliczał.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka z zaciekawieniem pytał o charakterystykę tak odległego dla nas regionu. Interesowała go m.in. struktura tamtejszych wsi, produkcja żywności, ze względu na warunki klimatyczne. – Zaciekawiło mnie m.in. organizowanie współpracy producentów rolnych, sprzedaż produktów rolnych oraz to, jak funkcjonują odnawialne źródła energii. Zaskoczeniem było to, że gospodarstwa rolne w porównaniu do standardów europejskich są bardzo duże obszarowo – mówił.

Andres Dachary, Sekretarz ds. Malwin, Antarktydy, Wysp Pd. Atlantyku i Spraw Międzynarodowych ma szereg oczekiwań związanych z wizytą w województwie opolskim. – Sądzimy, ze nasz region w wielu aspektach skorzysta z tej wizyty. W ramach pobytu odwiedziliśmy wiele instytucji. Mamy szereg tematów, o których chcemy rozmawiać. Liczę, że to przyniesie duże efekty. Chcemy rozwinąć kompetencje cyfrowe, nasz park naukowo – technologiczny oraz szkolnictwo – podkreślił.

Wizyta odbywa się w ramach Międzynarodowego Programu Współpracy Miejskiej i Regionalnej UE. Programu IURC umożliwia współpracę bilateralną z regionami poza Unią Europejską w zakresie wdrażania dobrych praktyk dotyczących regionalnej polityki innowacji, w szczególności w zakresie wdrażania regionalnych specjalizacji inteligentnych. Program umożliwia również wymianę doświadczeń z innymi regionami spoza Unii Europejskiej w ramach sieci IURC.

Program IURC organizuje nawiązanie współpracy, doprecyzowanie jej zakresu oraz wspiera regiony w opracowaniu dokumentu Planu Działań Współpracy Regionalnej z konkretnymi działaniami regionów w kierunku wdrażania dobrych praktyk w kierunku podnoszenia innowacyjności. Projekt realizowany jest w okresie październik 2021 – wrzesień 2023.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy