Kształcą przyszłych konstruktorów robotów

Być może są wśród nich przyszli konstruktorzy ultranowoczesnych urządzeń. Dziś dzięki Marszałkowskiemu Budżetowi Obywatelskiemu rozpoczynają swoją przygodę z kodowaniem i programowaniem robotów.

Tworzenie robotów, ich programowanie i wspólna zabawa, to początek przygody z robotyką. Zajęcia będą odbywać się z użyciem klocków, a do tego wykorzystywane będą maty i plansze edukacyjne. Projekt „Bawimy się wspólnie w konstruowanie, kodowanie i programowanie” jest  jednym z zadań, realizowanych w ramach drugiej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. W głosowaniu uzyskał on 2717 głosów. Jego adresatami są przedszkolaki z powiatu nyskiego.

Dziś w Nysie zestawy dla najmłodszych oficjalnie przekazał marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, który cieszy się z tak ogromnego zainteresowania pomysłem. – Panie, które uczą dzieci, miały świetny pomysł. To one znają najlepiej potrzeby dzieci i ich  znajomość nowych technologii. Ponad rok temu wspólnie przygotowaliśmy program związany z językiem angielskim, a dziś mamy klocki lego i tworzone dzięki nim roboty. Wtedy i dziś wykorzystujemy nowe technologie. Połączenie tego z tabletami, komputerami, daje niesamowite możliwości. Łączymy zabawę z ogromną wiedzą. Wykorzystujemy, to co nas otacza. Uczymy się też dawkować nowoczesne rozwiązania – mówi marszałek.

Dodajmy, że pomysł zakłada doskonalenie dziecięcej współpracy, logicznego myślenia i kreatywności. Zajęcia odbywać się będą 2-3 razy w tygodniu, w grupach dzieci od dwóch do sześciu lat.

– Chcemy uatrakcyjnić zajęcia z dziećmi i rozwijać w nich różnorodne umiejętności. Programowanie może być zabawą. Każde z nich mając komputer w domu, będzie również świadome tego, jak powstają programy, z których korzystają. To, co widzą na ekranie komputera, to niejednokrotnie wielomiesięczna praca informatyków – mówi Celina Lichnowska z przedszkola Bajkowy Świat, która jest inicjatorką pomysłu.

Programowanie bez komputera to praktyczne zajęcia z użyciem mat i plansz edukacyjnych. Kodowanie na planszach i matach odbywa się za pomocą zalaminowanych obrazków (400 – 500 szt.), pionków, klocków duplo i lego, a następnie robotów.

–  Przy tym wszystkim dziecko buduje swoją własną rzeczywistość, wykorzystując nieograniczoną wyobraźnię  oraz orientację przestrzenną. Każda konstrukcja jest niepowtarzalna i daje dziecku wiele radości. Bogaty zestaw klocków będzie na pewno świetną inwestycją w rozwój dziecięcej kreatywności, inteligencji i wyobraźni, dojrzałości emocjonalnej i społecznej – dodaje Celina Lichnowska.

 

Przypomnijmy, że w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego zakupiono m.in. defibrylatory dla OSP, sprzęt sportowy, torby medyczne dla LZS-ów.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy