Przed nami 12. Opolski Festiwal Fotografii

Kolejna odsłona święta fotografii rusza już 30 września. Przed nami artystyczna uczta pod bardzo intrygującym tytułem „Utopia”. Podczas konferencji prasowej organizatorzy wydarzenia przedstawili szczegóły tegorocznego programu.

Inicjatywa zadomowiła się w Opolu i rokrocznie zdobywa większe grono zainteresowanych i partnerów. W tym roku wsparcia finansowego udzielił także samorząd województwa opolskiego, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek Andrzej Buła. Październik to moc wydarzeń, a wystawy potrwają aż do grudnia. Przed nami piękna fotograficzna jesień.

– To dwa miesiące pełne fotografii. Październik obfituje w wydarzenia, które odbywają się praktycznie co dwa dni. Ostatnie wystawy skończą się w grudniu. Cieszę się, że do naszych partnerów dołączył samorząd województwa opolskiego. Wśród kilkunastu festiwali w Polsce jesteśmy trzecim, gdzie miasto i województwo wspierają razem organizację takiego wydarzenia – mówił Michał Grocholski, fotograf, prezes Fundacji 2.8, organizator i pomysłodawca inicjatywy. Jak dodał, festiwal to nie tylko wspaniałe wystawy, ale też spotkania z fotografią podczas praktycznych warsztatów. – Zapraszamy na spotkania autorskie i warsztaty fotograficzne dla mieszkańców. Zapisy już ruszyły. Wspólnie z Galerią Sztuki Współczesnej zapraszamy na warsztaty „Patrzę, widzę, fotografuję”. To idealna propozycja dla rozpoczynających przygodę z fotografią. Inna ciekawa inicjatywa to spotkanie z Bartłomiejem Talagą. Jego uczestnicy wyjdą na miasto, gdzie będą szukać ciekawych kadrów. Wspólne spotkanie zaowocuje stworzeniem książki fotograficznej – zachęcał.

O szczegółach mówił także Sławomir Mielnik z Fundacji 2.8. – Pokażemy 16 wystaw 74 autorów. Będzie je można oglądać w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych, Muzeum Śląska Opolskiego, Galerii Sztuki Współczesnej, Filharmonii Opolskiej, Wydziale Sztuki UO, Dworcu Głównym, Kawiarni Kafka i na placu Jana Pawła II. Tegoroczne hasło „Utopia” to ukłon dla artystów, którzy tworzą w tym kierunku. Zespolenie wszystkich wystaw wokół tego tematu nie było proste, ale wydaje się, że temat dobrze współgra w kontekście miejsca marzeń, spełnienia i refleksji. Zaczynamy już 30 września w Filharmonii Opolskiej i przechodzimy do MBP oraz Kawiarni Kafka, gdzie czekają ciekawe wystawy – wyjaśniał.

Partnerski udział w tworzeniu tego wydarzenia mają samorząd województwa oraz miasto Opole. – Cieszę się, że samorząd województwa dostąpił zaszczytu i jest współorganizatorem tego wydarzenia wspólnie z miastem Opole. Dziękuję w imieniu marszałka Andrzej Buły i wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy jego inicjatorom i pomysłodawcom. To ważny festiwal, zyskujący coraz więcej odbiorców i amatorów fotografii, którzy pragną zatrzymać wyjątkowe chwile w kadrze. Piękna nazwa „Utopia”, a chyba nam wszystkim potrzebny jest taki aspekt refleksji. Liczę, że to początek naszej drogi, a samo wydarzenie będzie trwało cały rok – mówiła Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego urzędu marszałkowskiego.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola zauważył, jak ważnym przekazem jest obecnie świat obrazów. – Fotografia stała się chyba najbardziej popularnym hobby, wszyscy fotografujemy. Strumień cyfrowych obrazów przypływa do nas cały czas, ale nie dzieje się to ze szkodą dla profesjonalnej fotografii i sztuki. Z drugiej strony, uczymy się postrzegać świat obrazami, jesteśmy na to bardzo uwrażliwieni. W związku z tym przekaz profesjonalnych fotografów bardzo do nas trafia. To szybki, bardzo głęboki przekaz. Inspirujące hasło z pewnością sprawia, że z niecierpliwością czekamy na wydarzenie – zachęcał.

Pełen program Festiwalu oraz dużo ważnych informacji i inicjatywie na stronie organizatora: https://offoto.pl/ 

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy