Bezpieczeństwo na drodze oczami dzieci

To już XIX edycja konkursu plastycznego, w którym najmłodsi poprzez piękne prace uczą się i uświadamiają kolegów, jak ważne są odpowiednie zachowania na drodze, w kontakcie z nieznanymi nam osobami i podczas wypoczynku nad wodą.

Inicjatywa organizowana jest przez Komendę Wojewódzką Policji przy wsparciu Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Rokrocznie do organizatorów wpływa mnóstwo prac plastycznych, w tym roku było ich aż 783. Dziesięć z nich opublikowano w książeczce edukacyjnej “Pierwszaki”.

Organizatorzy zgodnie potwierdzają, że edukacja to najlepsza droga, aby dotrzeć z wiedzą o bezpieczeństwie do maluchów. – Policja działa szeroko, jeśli chodzi o działania edukacyjne. To jedyny sposób, aby dotrzeć do świadomości dzieci. Chcieliśmy dotrzeć do najmłodszych uczestników ruchu drogowego, aby to z ich perspektywy było przedstawione bezpieczeństwo. Książeczkę „Pierwszaki” wykorzystujemy do wszelkich działań związanych z bezpieczeństwem dzieci – wyjaśnił Jacek Basik, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.

Marcin Kosmala z Wydziału Prewencji KWP w Opolu przewodniczył obradom komisji konkursowej i jak mówi, idea konkursu to od lat uświadamianie i uczulanie najmłodszych na zagrożenia. – Pierwsi uczestnicy są już osobami dorosłymi. Uczymy jak zachować się na przejściu na pieszych, przy kontakcie z osobami nieznajomymi. Z uwagi, że konkurs ogłaszany jest przed wakacjami, dbamy też o bezpieczeństwo nad wodą – wymienił.

– Dzieci przez zabawę się edukują. Wyłonienie tych 10 prac z 783 nie było łatwe. Cieszymy się, że te prace będą w książeczkach, które trafią do kolejnych dzieci. Dzięki Policji docieramy do szerokiego grona najmłodszych. Jako przedstawiciele OWRBRD wspieramy finansowo takie działania. Chcemy, aby policjant był postrzegany jako osoba przyjazna, która nam pomaga i można się do niej zwrócić o wszelkie wsparcie. Jako WORD nie chcemy być postrzegani jedynie jako instytucja przeprowadzająca egzaminy. Kładziemy duży akcent na bezpieczeństwo – wyjaśnia Dominik Grabowski z Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Fabian, Marysia, Ola i Maja znają doskonale zasady, jakie trzeba przestrzegać w drodze do szkoły. Wiedzą, że przechodzić można tylko na wyznaczonych do tego miejscach, uważać na pasach i rozglądać się, zanim przekroczymy jezdnię. Marysia na swoim rysunku pokazuje, że nie można brać słodyczy od nieznanych nam ludzi, jechać z obcymi, a na rowerze zawsze jeździć z kaskiem.

O tym jak ważna jest rozmowa z dziećmi przekonuje jej mama, Anna Zimny. – Trzeba edukować dziecko, że niebezpieczeństwa czekają na każdym kroku. Rozmawiam z córką, czytamy różne książeczki, podajemy przykłady, także w formie plastycznej i wspólnych zabaw – mówiła.

Swój rysunek zaprezentowała także Ola. – Pokazałam, że nie można wchodzić na traktor, a gdy chcemy zbierać jabłka to należy to robić z dołu, a nie wspinać się na drzewo – wyjaśniła.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy