Adwokaci i radcy prawni razem na rzecz biznesu

Okręgowa Rada Adwokacka i Okręgowa Izba Radców Prawnych podpisały porozumienie o współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Celem tego porozumienia jest m.in. edukacja dot. zmian w prawie i zapewnienie dostępu firmom do rzetelnych porad prawnych.

– Zmieniające się prawo w Polsce to z pewnością jedna z najbardziej uciążliwych kwestii formalnych dla przedsiębiorców – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu woj. opolskiego. – Podpisane dziś porozumienie ma pomóc biznesowi korzystać z rzetelnych porad prawnych i dać im możliwość bieżącego dostępu do sprawdzonych informacji na temat tych zmian.

Porozumienie o współpracy podpisali 28 września 2022 r. Dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu Katarzyna Bisowska, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu Marian Jagielski oraz zastępca dyrektora podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG) Michał Wojczyszyn.

Zgodnie z zapisami dokumentu współpraca ma polegać m.in. na uczestnictwie sygnatariuszy w otwartych spotkaniach organizowanych przez OCRG dla przedsiębiorców, wzajemnym informowaniu się o wydarzeniach organizowanych na rzecz przedsiębiorców, bieżącej wymianie informacji na temat zmieniających się uregulowań prawnych dotyczących przedsiębiorców oraz wzajemnej pomocy przy rozwiązywaniu złożonych spraw, z którymi przedsiębiorcy zwrócą się do którejś z podpisujących porozumienie jednostek.

– Oferujemy szeroko pojętą obsługę prawną zarówno z zakresu prawa gospodarczego czy bankowego, jak też cywilnego czy karnego. To porozumienie ma być swego rodzaju gwarancją jakości i rzetelności usług świadczonych w tym zakresie przez ponad trzystu adwokatów i kancelarii adwokackich zrzeszonych w Radzie – mówi Marian Jagielski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu.

– Mamy nadzieję, że korzyści z tego porozumienia będą obopólne – podkreśla Katarzyna Bisowska, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Opolu. – Z jednej strony oferujemy udział członków naszej Izby, a jest ich tylko na terenie województwa opolskiego około ośmiuset, we wszelkiego typu spotkaniach, warsztatach czy konferencjach. To z pewnością da możliwość bieżącego informowania przedsiębiorców o zmianach przepisów prawa. Z drugiej strony liczymy na to, że nasi członkowie będą mieli bieżący dostęp do informacji na temat choćby oferty samorządu województwa dla firm, bo przecież sami są przedsiębiorcami.

Jak zapisano w dokumencie: „Ustanowienie współpracy związane jest z prowadzeniem wspólnych działań na rzecz życia gospodarczego i rozwoju przedsiębiorczości na terenie Województwa Opolskiego opartych na wymianie informacji i wsparciu”, a „Rezultatem wspólnych działań będzie kompleksowe wsparcie dla przedsiębiorców oraz polepszenie jakości oferowanych usług. Podjęte wspólne działania mają na celu podniesienie wiedzy przedsiębiorców na temat praw i obowiązków wynikających z uregulowań prawnych”.

– To już kolejne porozumienie, które podpisujemy z organizacjami i instytucjami zrzeszającymi przedsiębiorców lub działającymi na rzecz środowiska biznesowego – podsumowuje zastępca dyrektora OCRG Michał Wojczyszyn. – Dotychczasowe porozumienia, które podpisaliśmy w minionych latach z instytucjami otoczenia biznesu, są dla nas dowodem na to, że współpracując i na bieżąco wymieniając się informacjami o ofercie i bieżących działaniach można działać bardziej kompleksowo i nie powielać podobnych pomysłów.

Dotychczas, od 2016 r., OCRG podpisało porozumienia z Lożą Opolską BCC, Opolską Izbą Gospodarczą, Izbą Gospodarczą Śląsk, Izbą Rzemieślniczą w Opolu oraz Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu.

(KK-OCRG)

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy