10 ważnych inwestycji w zabytki w powiecie nyskim

Ponad 230 tysięcy złotych wesprze dziedzictwo kulturowe i historyczne w powiecie nyskim. Zdecydowana większość to zadania zgłoszone przez lokalne parafie.

Wśród nich znajdują się prace konserwatorskie figur i obrazów, ale także remonty zabytkowych elementów zabudowy kościołów – m.in. wież kościelnych, muru czy pokrycia dachowego. Umowy wręczono na przystanku turystycznym na Szlaku Jakubowym znajdujący się nieopodal kościoła Piotra i Pawła w Pakosławicach.

Umowy w imieniu samorządu województwa wręczyli wicemarszałek Zbigniew Kubalańca i członek zarządu Antoni Konopka. – Powiat nyski jest wyjątkowo bogaty zarówno w architekturę sakralną, za tym idzie także aktywność w ubieganiu się o dofinansowanie gospodarzy tych obiektów. Warto podkreślić, że wśród dziesięciu umów dziewięć dotyczy parafii – wyjaśnił Zbigniew Kubalańca.

Ogromną wartość takich inwestycji potwierdza Antoni Konopka. – Dbałość o zabytki jest bardzo ważna. Stanowią one wartość historyczną i kulturową. Są one także istotnym elementem dla nas – chrześcijan – mówił.

Parafia w Kopernikach otrzyma 25 tysięcy złotych. – Przeznaczymy je na remont schodów, które prowadzą przez mur kościelny na plac przed kościołem. Ułatwi nam to dostęp do kościoła – wyjaśnia ks. Sławomir Kwiatkowski z Parafii św. Mikołaja w Kopernikach.

W Ścinawie Nyskiej przeprowadzona zostanie natomiast konserwacja techniczna i estetyczna figur św. Józefa i Michała Archanioła w prezbiterium kościoła filialnego pw. św. Piotra i Pawła. – To świątynia w stylu barokowym z 18 wieku. Figura pochodzi z około 1850 roku. Koszt całkowity renowacji to ponad 38 tysięcy. Urząd marszałkowski wesprze nas kwotą 25 tysięcy złotych – poinformował ks. Antoni Żebrowski, proboszcz parafii.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy