Nowy ambulans dla Prudnika

Kompleksowo wyposażona karetka będzie czuwać nas bezpieczeństwem mieszkańców powiatu prudnickiego. To odpowiedź samorządu województwa po wypadku, w którym poprzedni pojazd ratowniczy uległ poważnemu wypadkowi.

Luka po zniszczonym pojeździe została błyskawicznie zapełniona. Powiat prudnicki zwrócił się do samorządu województwa opolskiego z prośbą o wsparcie zakupu nowego ambulansu i ekspresowo otrzymał odpowiedź. – To wielka satysfakcja i radość mieszkańców, że zarząd województwa tak szybko zareagował na naszą nagłą potrzebę. Samochód ratownictwa medycznego uległ w lutym ciężkiemu uszkodzeniu. To skutek wypadku na obwodnicy Opola, w którym obrażenia odnieśli również uczestniczący w nim pasażerowie pojazdu. Auto nadawało się jedynie do kasacji – wyjaśnił Radosław Roszkowski, starosta powiatu prudnickiego.

Jak podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła, pierwsza pomoc to priorytet, jeśli mówimy o całym systemie niesienia pomocy. – Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, także wtedy kiedy przekazywaliśmy ponad 7 mln na budowę bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. To kolejny nowy ambulans, który przekazujemy mieszkańcom województwa opolskiego – mówił. Marszałek podkreślił także rolę funduszy unijnych w doposażaniu i unowocześnianiu opolskiej służby zdrowia. Jak przyznał, to praktycznie 99% wszystkich zainwestowanych środków. – Chcemy, aby ten dobry sprzęt trafiał w ręce lekarzy, ratowników, pielęgniarek. Chcemy być blisko mieszkańców, w każdym z powiatów – mówił. Zakup ambulansu był możliwy dzięki projektowi partnerskiemu „OPOLSKIE przeciw COVID-19”, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.

Nowy sprzęt zachwala prezes Prudnickiego Centrum Medycznego Ryszard Brzozowski. – Dziękuję za wsparcie w uzupełnieniu luki po poprzedniej karetce. Dla nas fundusze unijne są bardzo ważne. Zarówno projekty „miękkie” wspierające kompetencje, jak i te twarde budujące i unowocześniające bazę medyczną. To wszystko buduje autorytet szpitala i jego moc, zarówno kadrową, jak i logistyczną oraz fachowość świadczenia usług – przyznał.

Doskonałe wyposażenie medyczne pojazdu zachwala natomiast Małgorzata Maciuch, koordynator ratownictwa medycznego w PCM. –  Nasz najnowszy nabytek to całkowicie nowa jakość. Wyposażony m.in. w system kompresji klatki piersiowej Lucas, monitor i defibrylator LIFEPAK 15 i we wszystko, co powinien posiadać nowoczesny pojazd ratowniczy – wyliczyła.

kk

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy