Gdzie warto stawiać pierwsze zawodowe kroki

Firma Paretti, na co dzień zajmująca się pośrednictwem pracy, wraz ze studentami opolskich uczelni wyłoniła pracodawców przyjaznych młodym pracownikom. “Firma solidarna ze studentami” – to właśnie w takich firmach warto zdobywać doświadczenie i budować swoją ścieżkę zawodową. 

Praca to nie tylko możliwość zarobku. To spełnienie ambicji, rozwój osobisty, nawiązywanie kontaktów społecznych i realizacja celów. Pierwsze kroki na rynku pracy nie należą jednak do łatwych. Bardzo ważne jest zatem podejście firmy do młodego, często nie wyposażonego w praktyczne doświadczenie pracownika.

Konkurs przewidywał wyłonienie zwycięzców w trzech kategoriach – “prace dorywcze”, “praktyki i staże” oraz “absolwenci”. W pierwszej z nich doceniono tych, którzy w elastyczny i sprawny sposób umożliwiają pracę dodatkową osobom uczącym się. Dla niektórych to jedyna szansa na studia, opłacenie mieszkania czy czesnego. Ważna jest także kwestia atrakcyjnych staży czy praktyk. Trzecia kategoria dotyczyła firm chętnie zatrudniających absolwentów. – Takich, bez stawiania wymogów pod kątem doświadczenia, ponieważ absolwenci takowego na początku nie posiadają. Te przedsiębiorstwa wdrażają studentów już po zakończeniu nauki. W przygotowaniu pytań do formularza zaangażowani byli studenci opolskich uczelni. Oni najlepiej wiedzą, o co warto pytać. Bardzo czekają na wyniki rankingu – mówiła Anna Mazur, koordynator konkursu.

Drzwi otwarte na młodego człowieka

Aneta Paczos z firmy Paretti od blisko dziesięciu lat obserwuje trendy na rynku pracy. – Jesteśmy lokalną firmą. Co jest zauważalne, to ogromny brak pracowników na rynku pracy. Borykają się z tym nasi klienci. Druga strona to studenci opolskich uczelni, którzy bardzo tej pracy potrzebują. Są zdeterminowani, aby zwiększyć zasoby finansowe. Dla niektórych praca to jedyna możliwość studiów w Opolu. Stąd pomysł, aby połączyć te dwa środowiska właśnie przy pomocy konkursu. Idea była nasza, ale szybko dołączyły do nas uczelnie. Obecne są tu zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy – wyjaśniła.

Zdaniem marszałka województwa Andrzeja Buły wiele zależy od otwartości firm i niwelowania barier dla potencjalnych pracowników. – Ważne jest, aby studenci  jak najszybciej zobaczyli firmę „od środka”. Od początku mojej pracy jako marszałka zależy mi, aby pokazać młodym ludziom, że nie warto wyjeżdżać z Opolszczyzny. Atrakcyjna, rozwojowa i perspektywiczną praca jest właśnie tu. Mogliśmy to pokazać dzięki przedsiębiorcom – mówił. Jak dodał, praca to okazja do zaprezentowania się nawet w krótkim czasie jak praktyka czy staż. – Ktoś wtedy nas obserwuje, ocenia potencjał na zatrudnienie. Nie traktujmy pracy dorywczej, jako jedynie zdobycie paru groszy, tylko jako szansę na pokazanie swoich kompetencji i umiejętności. Proszę wierzcie mi, dobrzy fachowcy i szefowie to dostrzegą – zwrócił się do młodych pracowników.

Staż, praktyka. Tu zaczyna się kariera

Dawid Wilk studiuje dziennie i pracuje na umowę zlecenie. – Aktualnie piszę pracę, a w firmie STER Tomasz Stotko pracuję jako aplikator folii samochodowych, operator lasera i montażysta różnych form reklamy. Pracuję wtedy, kiedy pozwala mi na to czas. Zaczęło się od technikum, czyli od samego początku nauki zawodu, gdy musiałem załatwić praktyki. To miejsce polecił mi dyrektor miejscowej szkoły – dwa tygodnie pierwszego etapu praktyk, następnie miesiąc i zostałem w firmie. Dzięki temu, że wyróżniłem się podczas praktyk, nawiązałem bliższą i dłuższą współpracę – wyjaśnił.

Studenci są przyszłością, co potwierdza Magdalena Anuszkiewicz z działu HR Siegenia-Aubi. – Mają już wiedzę podstawową, którą zdobyli podczas studiów. My chcemy dać im tę możliwość, aby skonfrontowali teorię z praktyką. Chcemy im dać możliwości rozwojowe, ale też czerpać z ich nowoczesnego spojrzenia na świat. W sezonie letnim każdego roku mamy stażystów, współpracujemy z uczelniami w ramach studiów dualnych. Nasi stażyści korzystają takich samych benefitów jak pracownicy – wyjaśniła.

W kategorii “prace dorywcze” pierwsze miejsce należy do Nutricia Zakłady Produkcyjne, w obszarze “praktyki i staże” najlepsze okazało się przedsiębiorstwo Animex Foods. W trzeciej kategorii “absolwenci” wyłoniono natomiast firmę Atos Poland Global Services. Pełny ranking dostępny jest pod adresem. 

kk

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy