Droga w Ortowicach będzie wyremontowana

Już za rok ponad dwukilometrowy odcinek drogi zyska zupełnie nową jakość. Właśnie podpisano umowę z wykonawcą inwestycji za 10,8 mln złotych.

Inwestycja w gminie Bierawa to kolejny ważny krok do poprawy bezpieczeństwa i komfortu korzystania z DW 408. Zadanie podzielono na dwa etapy. Pierwszy przewiduje przebudowę infrastruktury zlokalizowanej na terenie zabudowanym. To ponad kilometrowy odcinek nowej nawierzchni drogi wraz z jej wzmocnieniem, trzy skrzyżowania, dwie wyspy spowalniające ruch, zatoki postojowe i autobusowe, zjazdy na posesję, chodnik oraz ciąg pieszo-rowerowy. Dla bezpieczeństwa pieszych pojawią się też trzy przejścia. Drugi etap przewiduje kilometrowy odcinek wyremontowanej trasy, odwodnienie drogi wraz z terenami przyległymi oraz budowę elementów bezpieczeństwa ruchu.

Jak przyznał członek zarządu województwa Szymon Ogłaza, droga ma duże znaczenie gospodarcze i komunikacyjne. To kolejny odcinek remontowanej drogi, który prowadzi od Kędzierzyna-Koźla do województwa śląskiego i do węzła autostradowego. – Droga wymagała interwencji. Ten odcinek biegnie głównie przez teren zabudowany w miejscowości Ortowice. Remont polega na rozbiórce starej i wybudowaniu drogi od podstaw. Pojawi się nowoczesna infrastruktura i elementy bezpieczeństwa, tak ważne dla mieszkańców. Warto przypomnieć, że zarówno odcinek Kędzierzyn-Koźle – Brzeźce jak i odcinek w Ortowicach oddane zostaną do użytku przed przyszłorocznymi wakacjami – wyjaśnił.

Jako wykonawca została wyłoniona firma Remost z Olesna. Henryk Mrozek, prezes przedsiębiorstwa wyjaśnia, że prace rozpoczną się już wkrótce. – Pierwszy odcinek rozpoczynamy w czerwcu, drugi już w sierpniu. Roboty kanalizacyjne i wodociągowe planujemy pod ruchem wahadłowym, natomiast podczas prac związanych z przebudową całej konstrukcji, droga będzie musiała być niestety zamknięta. Trwa ustalanie planowanych objazdów – mówił. Jak dodaje Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu, to ważny logistycznie fragment trasy. Będzie to odcinek o pełnych parametrach tonażowych, o szerokości 7 metrów. Wiele firm transportowych korzysta z tego łącznika do autostrady A4. – To jedna z najbardziej zniszczonych dróg wojewódzkich. Początkowo planowaliśmy remont na długości 1,2 km, jednak zostanie on wydłużony do ponad 2 km. Podobnie jak miało to miejsce w Bierawie 2 lata temu, jest sugestia firm transportowych, aby inwestycję przeprowadzić w oparciu o ruch wahadłowy. Będziemy się starali wprowadzić takie rozwiązanie w miarę możliwości – wyjaśnił.

Z inwestycji cieszy się wójt gminy Bierawa Krzysztof Ficoń. – Droga 408 pod względem obciążenia porównywalna jest z wieloma drogami krajowymi. Zawsze podkreślamy jej wagę i znaczenie komunikacyjne w regionie. Remont poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Takie inwestycje cieszą. Przypomnę, że przebudowy doczekał się już odcinek DW 408 w Starym Koźlu i na odcinku Bierawa-Korzonek – mówił.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy