Czesi pełnoprawnymi partnerami projektu

W Mosznej marszałkowie spotkali się z hetmanami czeskich regionów morawsko-śląskiego i ołomunieckiego. To nasi partnerzy w projekcie zarządzania jakością powietrza, który został złożony w Komisji Europejskiej.

Przypomnijmy – samorząd województwa opolskiego złożył do Komisji Europejskiej projekt pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Pozwoli on na przygotowanie wykwalifikowanych specjalistów, którzy potem  w każdej gminie pomogą mieszkańcom województwa opolskiego w zadbaniu o czystsze powietrze.

 

Teraz marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy spotkali się w Mosznej z władzami naszych partnerskich regionów czeskich – Jarmilą Uvírovą,  wicehetmanem kraju morawsko-śląskiego i  Milanem Klimešem, wicehetmanem kraju ołomunieckiego. Obydwa czeskie regiony – obok 26 gmin z województwa opolskiego i Politechniki Opolskiej – to partnerzy tego projektu.

W Mosznej rozmawiano już o konkretnej współpracy. Jak podkreśla członek zarządu województwa Stanisław Rakoczy, z czeskimi regionami skupimy się na elemencie edukacyjnym tego projektu, m.in. wspólnych organizacjach konferencji  w kilku miastach.  – Rozmawiamy też o tym, jak ustalić codzienną pracę dotyczącą np. monitoringu jakości powietrza. Chodzi tu przede wszystkim o wzajemne informowanie się – dodaje.

 

Projekt  został już wstępnie bardzo dobrze oceniony przez Komisję Europejską, otrzymał promesę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie wkładu własnego.  – Teraz czekamy na jego ostateczną weryfikację, potem złożymy pełny wniosek o dofinansowanie projektu przez NFOŚ. A w międzyczasie prowadzimy działania organizacyjne, żeby po decyzji o otrzymaniu dofinansowania od razu wystartować  z tym programem – mówi Stanisław Rakoczy.

– Już dawno rozpoczęliśmy proces, który ma doprowadzić do czystszego powietrza w regionie – mówi marszałek Andrzej Buła. – Angażujemy samorząd województwa i samorządy lokalne, uczelnię, partnerów z zagranicy. Przygotowujemy ludzi, którzy będą zajmowali się rozwiązaniem tego problemu – dodaje.

 

Wartość projektu oszacowano na 2,8 miliona euro i o taką dotację ubiega się samorząd województwa. Te pieniądze pozwolą także na dobre przygotowanie (m.in. przez studia podyplomowe) specjalistów – gminnych koordynatorów ds. ochrony powietrza i ich odpowiednie wyposażenie. – Możliwość wykształcenia specjalistów w ramach współpracy z Politechniką Opolską jest nieograniczona, to oni będą odpowiedzialni m.in. za przygotowanie diagnozy i będą bezpośrednio spotykać się z mieszkańcami  – mówi marszałek Andrzej Buła.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy