Tablety graficzne pozwolą na atrakcyjniejsze lekcje

281 tabletów graficznych trafiło do liceów w województwie opolskim. Wszystko za sprawą kolejnego etapu realizacji unijnego programu “Op@lskie dla liceów- zdalne nauczanie zbliża!” 

“Op@lskie dla liceów- zdalne nauczanie zbliża!” to projekt samorządu województwa wspierający szkoły i nauczycieli liceów ogólnokształcących w regionie. Wcześnie otrzymali oni m.in. laptopy z oprogramowaniem, które pomagają w prowadzeniu zdalnego nauczania, nauczyciele byli także przeszkoleni w zakresie obsługi pakietów MS Office, w tym Office 365 Teams oraz e-learningu. Teraz przyszedł czas na tablety graficzne dla szkół, które urozmaicą zajęcia zarówno stacjonarne, jak i on-line (o ile będzie taka konieczność).

Jak zaznacza wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, tablety graficzne to kontynuacja rozpoczętego wraz z pandemią i początkiem nauczania zdalnego programu, realizowanego przez urząd marszałkowski. – Natychmiast zareagowaliśmy na potrzeby szkół, nauczycieli i uczniów. Przypomnę, że sam projekt wart jest ponad 8 milionów złotych. To była nasza odpowiedź na słyszane przez nas głosy nauczycieli i dyrekcji szkół. Wspólnie przygotowaliśmy rzetelny program i kupiliśmy, to co było bardzo potrzebne – mówi Zuzanna Donath-Kasiura.

Dyrektor liceum z Kluczborka Piotr Sitnik, uważa, że kolejne urządzenie, które właśnie otrzymała w ramach programu szkoła, pozwoli na rozbudowanie systemu informatycznego, który w szkole już z powodzeniem pracuje. – Laptopy przydały się do prowadzenia zajęć on-line, dziś wykorzystywane są stale, głównie w nauczaniu przedmiotów ścisłych. Uczniowie mają graficznie przedstawiane omawiane zagadnienia. Sami nauczyciele z dużym zaangażowaniem przygotowują zajęcia z wykorzystywaniem urządzeń, pozwalających na wirtualne prezentacje – mówi Piotr Sitnik. Monika Szukalska, wicedyrektor liceum z Opola, zauważa, że urządzenia można wykorzystywać na wiele sposobów. – Zajęcia są wspólnie tworzone przez nauczycieli i uczniów. Programy, jakie posiadamy, pozwalają na realizację wspólnych projektów. Bardzo cieszymy się z tabletów graficznych, one jeszcze lepiej pozwolą wykorzystywać np. nasze tablice interaktywne – dodaje.

Dyrektor zespołu szkół z Dobrzenia Wielkiego Dorota Gajda Szczegielniak podkreśla, że gdyby nie czas pandemii, nie doszłoby do tak dużej rewolucji w szkołach. – Te umiejętności, które nabyli nauczyciele, rodzice i uczniowie, to nie ewolucja, a rewolucja. Czas pandemii zmusił nas do zupełnie innego spojrzenia na szkołę. Te umiejętności już mamy, sprzęt cały czas otrzymujemy i jest on bardzo pomocny. Teraz, kiedy wracamy do nauczania stacjonarnego, powinniśmy nie zapominać o tym, na co pozwalają nowe technologie  – zaznacza Dorota Gajda Szczegielniak.

Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji, które jest jednym z realizatorów projektu, zaznacza, że tablet graficzny ułatwi pracę zdalną, jak i również będzie pomocny w samej szkole. – Obawialiśmy się tej technologii, a dziś mamy zbudowany cały system informatyczny w szkołach. Technologia ułatwia pracę, to wszystko jest użytkowe. Dziś po powrocie uczniów do szkół najważniejsze jest to, aby wykorzystywać najnowsze rozwiązania. Należy przy tym pamiętać, że technologie nie mogą zastąpić relacji nauczyciel-uczeń – podkreśla Lesław Tomczak.

Przypomnijmy, że w ramach projektu “Op@lskie dla liceów- zdalne nauczanie zbliża!” wsparcie otrzymało 41 liceów ogólnokształcących i 1633 nauczycieli z województwa opolskiego. Szkołom i nauczycielom liceów już przekazano: 1633 laptopy z oprogramowaniem, 73 monitory interaktywne, 65 wizualizerów, 75 kamer na statywie, 521 zestawów słuchawkowo-mikrofonowych oraz stworzono regionalny system zarządzania treścią. Cały ten sprzęt (łącznie z tabletami) kosztował prawie 5 milionów 200 tysięcy złotych.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy