Mistrzowska szkoła biznesu

Masz firmę nie dłużej, niż 5 lat? Weź udział w Programie Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego i ucz się biznesu od mistrzów. Zainteresowani mogą się do 15 marca zgłaszać do podlegającego samorządowi województwa Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

– Ten program to najlepsza z możliwych form praktycznej nauki tego, jak dobrze zorganizować firmę tak, by działała ona sprawnie i przynosiła zyski – mówi członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza. – Najlepsza, bo oparta na indywidualnej relacji mistrz – uczeń, w ramach której uznani prezesi czy dyrektorzy bardzo znanych firm z naszego regionu dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą z tymi, którzy dopiero rozwijają swoje firmy. Co ważne – udział w tym programie jest dla młodych przedsiębiorców bezpłatny.

Program Mentoringu Biznesowego Woj. Opolskiego to nieformalna szkoła biznesu, którą organizuje podlegające samorządowi województwa Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki (OCRG). Właśnie rusza jego VI edycja. Przedsiębiorcy, którzy chcą wziąć udział w projekcie, muszą spełnić dwa warunki: funkcjonować w woj. opolskim oraz działać nie dłużej, niż 5 lat. Co daje udział w tym projekcie?

– Plusów jest bardzo dużo – zapewnia Dennis Borowitza, właściciel firmy Aquadebo z Niemodlina produkującej profesjonalne zestawy akwarystyczne. – Zgłosiłem się do tego programu po czterech latach prowadzenia działalności, bo wiedziałem, że muszę bardziej poukładać swoją firmę. Potrzebowałem, by na mój biznes z boku spojrzał ktoś, kto będzie dla mnie autorytetem. I tak się stało. Dzięki temu przeorganizowałem działalność. Część prac zlecam na zewnątrz, a prace w firmie ułożyłem nieco inaczej. Dzięki temu mam pełną kontrolę nad działalnością, nad kalendarzem zleceń, lepiej planuję kolejne kroki, a obroty wzrastają.

Jak podkreślają mentorzy od lat dzielący się swoją wiedzą z młodymi przedsiębiorcami – mentoring nie jest „magicznym sposobem na osiągnięcie sukcesu w biznesie”. – To zależy głównie od przedsiębiorcy, jego pomysłu, umiejętności znalezienia niszy na rynku, zaangażowania, elastyczności i konsekwencji w działaniu – zaznacza Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA, wieloletni mentor w programie. – Większość osób, z którymi pracowałem charakteryzowało kilka wspólnych cech: z jednej strony olbrzymia kreatywność, zdolność generowania pomysłów, niestandardowe podejście do rzeczywistości, umiejętność wykorzystywania social mediów do komunikacji z klientem lub konsumentem. Z drugiej strony dwa elementy, które należało rozwijać – priorytetyzacja działań oraz rachunek ekonomiczny. Do tego dochodziły inne elementy, które dla doświadczonych biznesmanów lub bizneswoman są oczywiste: zarządzanie przepływem pieniądza, czyli należności i zobowiązań, i wiele drobnych rutynowych aktywności, które z pozycji tzw. małego podmiotu gospodarczego w kontakcie z większym partnerem wydają się niemożliwe, a w rzeczywistości nie są niczym szczególnym.

Siłą tego programu – zdaniem dyrektora Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA – jest to, że mając do dyspozycji doświadczonego mentora łatwiej jest ustalić priorytety, podjąć decyzję i spojrzeć na planowane działania nie tylko z perspektywy oczekiwanego sukcesu, ale również scenariusza: „a co jeżeli nie”.  – To są te elementy prowadzenia działalności, z którymi przedsiębiorca mierzy się na co dzień – mówi Andrzej Drosik. – Uczestnicząc w programie nie musi doświadczać negatywnych skutków podejmowanych decyzji na samym sobie – może korzystać z doświadczenia swojego mentora. W oparciu o doświadczenie z poprzednich edycji programu i opinie moich mentee mogę stwierdzić, że program ten znacząco przyspiesza proces nabywania doświadczenia przez młodych przedsiębiorców, uczy ich oceny sytuacji poprzez analizę w wielu wymiarach i powoduje, że to rachunek ekonomiczny jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny danego rozwiązania.

Dla kogo jest ten program? – Najkrócej mówiąc: dla ludzi z pomysłami na własny biznes, którzy chcą w sześć miesięcy nauczyć się tego, jak uczynić biznes bardziej efektywnym. Nie jest to oczywiście jedyna droga, ale jest to droga szybka i skuteczna – podkreśla Andrzej Drosik.

Głównym celem Programu Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego jest transfer wiedzy i doświadczenia opolskich przedsiębiorców, którzy odnieśli sukces rynkowy do małych i średnich firm o dużym potencjale. Pomysłodawcą jego uruchomienia w regionie była Loża Opolska BCC; a wspierają go Opolska Izba Gospodarcza, Izba Gospodarcza “Śląsk” oraz Izba Rzemieślnicza w Opolu. OCRG koordynuje projekt i pełni w nim rolę organizacyjną.

W tegorocznej edycji ponownie dziewięciu doświadczonych prezesów, dyrektorów i menadżerów firm weźmie pod swoje skrzydła kolejnych młodych stażem przedsiębiorców. Uczestnicy projektu, prócz spotkań i opieki mentora, będą też mogli skorzystać z pomocy prawnej czy szkoleń, które zorganizuje dla nich OCRG. – Mamy nadzieję, że dla kolejnych uczestników programu najbliższe miesiące będą czasem zmian na lepsze i czerpania garściami z wiedzy i doświadczenia wybitnych ludzi biznesu z naszego regionu – podkreśla dyrektor OCRG Tomasz Hanzel.

Jak się zgłosić do Programu? Wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.ocrg.opolskie.pl w zakładce „Projekty” i dalej „Program Mentoringu Biznesowego Województwa Opolskiego” i wysłać go do 15 marca 2021 r. na adres invest@ocrg.opolskie.pl

 

MENTORZY VI EDYCJI PROGRAMU

– Agata Duliniec, prezes Gniotpol Trailers

– Katarzyna Rudzińska, dyrektor ds. personalnych Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA

– Kornelia Tomala, dyrektor Branży Usług Montażowych oraz członek Zarządu Spółki Multiserwis

– Lesław Adamczyk, właściciel Butiku Inwestycyjnego LEAD i członek Rady Głównej BCC

– Ryszard Błaszków, były wieloletni dyrektor zakładu Lesaffre Polska

– Andrzej Drosik, dyrektor przemysłowy na Europę Centralną Zakładów Produkcyjnych NUTRICIA;

– Roland Krause, prezes zarządu firmy MM Systemy

– Andrzej Lepich, prezes firmy ALU PRO, kanclerz Loży Opolskiej BCC

– Michał Lewicki, prezes zarządu w Multiserwis Sp. z o.o.

KK-OCRG

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy