Intensywne dwa lata Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej

Za nami niezwykle intensywne i zarazem efektywne dwa lata Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, podczas których na terenie województwa opolskiego udało się zrealizować około 700 zadań o łącznej wartości ponad 6,4 mln zł, z czego wartość dofinansowania z budżetu Województwa Opolskiego wyniosła ponad 3,3 mln zł.

Wszystko dzięki wzorowej współpracy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego a gminami i sołtysami, przy ogromnym zaangażowaniu także i samych mieszkańców, którzy wielokrotnie samodzielnie potrafili wykonać wiele prac, w efekcie obniżając końcowe koszty projektów.

Remonty i doposażenie świetlic, modernizacja placów zabaw

Zaglądając w statystyki zrealizowanych, w ramach dwóch minionych edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, projektów, prym wiodą te dotyczące remontów, doposażeń i modernizacji terenów wokół świetlic wiejskich, a także miejsc publicznych, takich jak m.in. boiska sportowe, siłownie plenerowe, czy też chodniki i drogi. Popularne są również zadania modernizujące place zabaw. Te grupy projektów stanowiły odpowiednio 68% spośród wszystkich zadań w 2020 roku oraz 55% w roku 2021.

Co najważniejsze, to sami mieszkańcy wsi wskazywali największe potrzeby w swoich małych ojczyznach – wszak głównym celem Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej jest umożliwienie im wpływu na przeznaczanie środków z budżetu województwa opolskiego. Jednak do realizacji wybranych przez nich celów potrzebne były wspomniane środki finansowe. I właśnie tu z pomocą przyszedł projekt Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego pn. „Marszałkowska Inicjatywa Sołecka”, który nie jest konkursem ofert, a oferuje jednakowe wsparcie – w wysokości 5000 zł – każdemu z sołectw w województwie opolskim. To w skali trzech lat trwania projektu da łącznie 5,4 mln zł i pozwoli na zrealizowanie zadań w ponad 1020 opolskich sołectwach.

Wszystkie zrealizowane projekty łączy jeden, ale jakże ważny, aspekt – służą one rozwojowi i integracji lokalnych społeczności, które wcześniej niejednokrotnie nie miały miejsca do wspólnych spotkań. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka zmienia to, a na mapie województwa opolskiego, pojawiają się nowe altany, wiaty, czy też odremontowane świetlice wiejskie, będące rozrywkowym centrum wsi. Wszystko to także zasługa wyjątkowej atmosfery, jaką budują w swoich społecznościach Koła Gospodyń Wiejskich, tak niezwykle prężnie działające na terenie naszego województwa i sprawnie wykorzystujące zakupione sprzęty, czy odremontowane wnętrza kuchni i świetlic wiejskich.

Marszałek docenia ogromny wkład mieszkańców

Marszałek województwa Andrzej Buła dziękuje sołtysom i radom sołeckim za wspólnie zrealizowane dwie edycje Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej.  – Kolejny raz udowodnili Państwo, że potraficie doskonale zarządzać życiem społecznym, kulturalnym i sportowym swoich miejscowości. Specjalne słowa uznania kieruję do mieszkańców, bez których kreatywności i ogromnego zaangażowania zrealizowanie tych blisko 700 zadań byłoby niemożliwe. Teraz czas na realizację ostatniej edycji Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej na lata 2020-2022. Liczymy, że kolejny raz pozytywnie zaskoczą nas Państwo swoimi pomysłami. Z pewnością inspiracją dla kolejnych sołectw mogą być już zakończone projekty, a także nieocenione doświadczenie sąsiadów. My także jesteśmy przez cały czas do dyspozycji sołtysów i mieszkańców sołectw. Wszystkim w tych nadchodzących działaniach życzę wielu sukcesów i ogromu satysfakcji – mówi marszałek.

Ostatni nabór wniosków już trwa

Wnioski do Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej można składać do końca stycznia br. , a o wsparcie mogą się starać sołectwa w regionie, które jeszcze z takiej dotacji nie skorzystały. Wszystkie dokumenty, dotyczące Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej  – przede wszystkim ogłoszenie, regulamin i formularze dostępne są tutaj: Marszałkowska Inicjatywa Sołecka | Samorząd Województwa Opolskiego

Zachęcamy do dołączania na mapę zrealizowanych projektów Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej  i wspólne budowanie silnych społeczności sołeckich!

TK-DZP

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy