Rozpędzona kultura w 2022 roku

Ponad 43 miliony 100 tysięcy złotych urząd marszałkowski przeznaczy w 2022 roku na finansowanie instytucji kultury. To o 3 miliony 300 tysięcy złotych mniej niż w kończącym się roku. Nie oznacza to jednak okrojenia wydarzeń kulturalnych.

W nadchodzącym roku zarząd województwa  opolskiego planuje rozpoczęcie trzyletniego programu zakupu instrumentów muzycznych dla Filharmonii Opolskiej i chce na to wydać 1 milion 411 tysięcy złotych. Teatr im. Jana Kochanowskiego zorganizuje m.in projekt edukacyjny „Fejk i hejt” (300 000 zł), Muzeum Śląska Opolskiego nadal będzie kontynuowało, już bez pomocy ministerstwa kultury, program Opolska Bardzo Młoda Kultura (150 000 zł). Muzeum Wsi Opolskiej zaplanowało odbudowę domku syberyjskiego (37 763 zł). Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu przygotowuje się do remontu i rozbudowy (5 300 000 zł). Biblioteka będzie również kontynuowała program Zaczytane Opolskie (150 000 zł). Przebudowywane będzie Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny (250 000 zł). W instytucjach kultury będą miały miejsce bieżące działania remontowo – budowlane, związane z utrzymaniem obiektów. Nie zapomniano o ich doposażeniu (około 900 tysięcy złotych).

Za nami trudny rok

Dyrektor Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu Norbert Rakowski podsumowując rok, podkreśla, że scena dramatyczna była remontowana. Dzięki temu zmieniła się przestrzeń i komfort w teatrze. – To nie przeszkodziło nam w dobie pandemii przygotować 6 premier. Repertuar funkcjonuje obecnie normalnie. Nasze nadchodzące premiery to niesamowite wydarzenia. Stworzyliśmy scenę inicjatyw. To wszystko możemy realizować dzięki wielu osobom i wsparciu – podkreśla Norbert Rakowski.

Dyrektor Filharmonii Opolskiej Przemysław Neumann przypomina, że rozpoczął się 70 jubileuszowy sezon koncertowy. – Przed nami w piątek na naszej estradzie „Straszny Dwór”. Ten sezon będzie trwał do czerwca. Mamy zaplanowanych wiele koncertów w różnych konwencjach. W naszej instytucji zawsze się coś dzieje. Tradycyjnie organizujemy również koncerty dla dzieci – mówi. W kończącym się roku w Filharmonii Opolskiej wyremontowano toalety, odnowiono pokoje dla gości,

Wiele dobrego w muzeach

Muzeum Śląska Opolskiego w tym roku nastawione było na upamiętnienie setnej rocznicy Powstań Śląskich. Jak mówi Iwona Solisz, nie zabrakło wydarzeń rocznicowych, które oddziaływały na całą Polskę. – Rok otwieraliśmy z wielkimi trudnościami po pandemii. Udało się zrealizować wszystkie plany. Została również otwarta wystawa dotycząca setnej rocznicy plebiscytu. Mamy nowe wydawnictwa, prowadzimy badania, ciekawym projektem było „muzeum w podróży”. Udało się nam dotrzeć do młodzieży z różnych szkół naszego województwa – dodaje dyrektor Iwona Solisz. Główne inwestycje prowadzone są obecnie na Górze św. Anny, gdzie znajduje się Muzeum Czynu Powstańczego. W środę został ogłoszony konkurs na koncepcję przebudowy muzeum.

Muzeum Wsi Opolskiej zakończyło swój jubileusz 60-lecia. Obecnie w planach jest kontynuacja tego, co mieszkańcy już bardzo dobrze znają. – Oprócz tego mamy kilka projektów  dotyczących zarówno konserwacji zabytków, jak i oferty muzealnej. Chcemy też przygotować dokumentację związaną z budową magazynu studyjnego. Będzie to miejsce otwarte dla zwiedzających – wyjaśnia dyrektor Jarosław Gałęza.

Książki pachną cyfrowo

Dyrektor biblioteki wojewódzkiej Tadeusz Chrobak zauważa, że w trakcie pandemii bardzo mocno zwiększyło się zainteresowanie wypożyczaniem książek elektronicznych. – Ten rok był bardzo specyficzny. Dzięki dodatkowym pieniądzom stworzyliśmy na terenie naszego ogrodu miejsce spotkań. Kupiliśmy namiot konferencyjny, przystosowaliśmy jego wnętrze do spotkań autorskich, wydarzeń kulturalnych. W przyszłym roku chcemy kontynuować nasze zadania. Również wszystko wskazuje na to, że rozbudujemy naszą przestrzeń, ponieważ brakuje nam miejsca na gromadzenie księgozbiorów – tłumaczy Tadeusz Chrobak.

Kontynuacja i nowości

Agnieszka Kamińska dyrektor Departamentu Departamentu Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego planuje organizację drugiej edycji koncertu „Schody do Wolności”, który w tym roku odbył się w Amfiteatrze Tysiąclecia.

Nowym pomysłem zaproponowanym przez zarząd województwa opolskiego ma być Nagroda Marszałka Województwa Opolskiego za osiągnięcia w dziedzinie konserwacji zabytków „Zabytek na Medal”. Tradycyjnie wręczane będą nagrody i stypendia marszałka w dziedzinie kultury, dofinansowane zostaną zadania zadania publiczne w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy