Zasłużony trener z Odznaką Honorową

Oleg Pyrog, trener pływacki, wychowawca i trener wielu doskonałych młodych pływaków, otrzymał Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Odznakę temu wielce zasłużonemu szkoleniowcowi wręczył podczas rozpoczęcia wielkiego finału Wojewódzkiej Ligi Miast Opolszczyzny w pływaniu wicemarszałek województwa Zbigniew Kubalańca. Trenerowi gratulowało więc niemal całe wojewódzkie środowisko pływackie, reprezentowane przez ponad 125 zawodników klubów pływackich z całej Opolszczyzny.

Oleg Pyrog to trener II klasy, absolwent rosyjskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W roku 2006 przybył do Dobrodzienia. Dzięki jego staraniom, od ośmiu lat, dzieci w klasach trzecich szkół podstawowych z całej gminy Dobrodzień objęte są darmowym programem powszechnej nauki pływania. Obecnie Oleg Pyrog jest głównym trenerem i koordynatorem w klubie sportowym „Vega” Dobrodzień. Wraz z zawodnikami reprezentuje gminę Dobrodzień na wszelkiego rodzaju zawodach pływackich, od powiatowych przez ogólnopolskie do międzynarodowych. Organizuje zawody o Puchar Burmistrza Dobrodzienia w pływaniu. Dzięki jego wysiłkom na zawody w Dobrodzieniu  zjeżdżają kluby z Polski i z zagranicy, co zaowocowało umieszczeniem dobrodzieńskich zawodów w głównym kalendarzu imprez sportowych.

Pan Oleg Pyrog jest osobą niezwykle zaangażowaną w tworzenie i rozwój kadry pływackiej w Dobrodzieniu. Został wyróżniony latem 2014r. nagrodą Srebrnej Róży Dobrodzieńskiej. Od lat aktywnie działa w strukturach Opolskiego Okręgowego Związku Pływackiego. Zawodnicy trenujący pod jego okiem byli reprezentantami kadry narodowej  B (Eliza Kukowka, Monika Skorupa, Aleksandra Gruszczyńska, Karolina Maciuch). Trenowani przez niego zawodnicy posiadają liczne medale Mistrzostw Polski (Aleksandra Gruszczyńska, Karolina Maciuch). Na każdych Mistrzostwach Polski jego zawodnicy brali udział w finałach A i B.

W 2017 r. w Kędzierzynie-Koźlu, jego podopieczna – Marta Rakowska, uzyskała w konkurencji 400m stylem dowolnym, najlepszy wynik w historii polskiego pływania wśród dziewcząt 11-letnich. Wynik ten jest nadal obowiązującym rekordem Polski 11- latek na pływalni o długości 25m. Natomiast w  2020 r. ta sama zawodniczka zdobyła złoty medal w konkurencji 400m stylem zmiennym na Zimowych Mistrzostwach Polski w Ostrowcu Świętokrzyskim. Obecnie Marta trenuje w Opolskim Klubie UKS MOS w Opolu.

O charyzmie i autorytecie trenera świadczą słowa jego byłej wychowanki, która na pytanie: „dlaczego pływa, dlaczego trenuje i dlaczego wylewa łzy na basenie?” odpowiedziała z rozbrajającym uśmiechem „dla trenera”.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy