W naszym hospicjum jest pozytywny hałas

Od dwudziestu lat w Opolu działa Stowarzyszenie Hospicjum Betania. Poniedziałkowy wieczór był okazją do świętowania jubileuszu i wręczenia prezesowi,  biskupowi Marianowi Niemcowi – Odznaki Honorowej „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

To nie tylko jubileusz stowarzyszenia, które prowadzi hospicjum, ale również dostrzeżenie ciężkiej pracy wielu ludzi. – Najważniejszą działalnością stowarzyszenia jest prowadzenie hospicjum. Moment przejścia to chwila, na którą nigdy nie można się przygotować. Te osoby w bardzo trudnych chwilach służą pomocą. Z ogromnym wzruszeniem przekazuję odznakę honorową biskupowi Marianowi Niemcowi. W ten sposób podkreślamy, jak wielka wagę przywiązujemy do tego typu działalności – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura wicemarszałek województwa opolskiego.

Hospicjum opiekuje się ciężko chorymi, którym byłoby trudno gdzie indziej znaleźć pomoc i wsparcie. Ksiądz biskup Marian Niemiec przypomina, że wszystko zaczęło się od założenia Centrum Opieki Hospicyjnej. – Później był tylko rozwój i lata trudnej pracy. Przed oczami mam te wszystkie dwadzieścia lat. Wielokrotnie rodziło się w naszych głowach zwątpienie i pytanie: czy damy radę? Wtedy przychodzili ludzie czy instytucje, którzy mówili: razem przezwyciężymy wszystkie problemy. Jest to potrzebne, róbcie i działajcie – wspominał biskup Marian Niemiec.

Hospicjum wyróżnia się tym, że stawia na zaangażowanie młodzieży, którzy jako wolontariusze pomagają w pracy, a najczęściej przebywają z pacjentami. – Naszym celem jest i była edukacja. Opowiadamy o tym czym, jest opieka hospicyjna. Zapraszamy do nas młodzież, która wcześniej przechodzi przeszkolenie i spotyka się z psychologiem. Tutaj musi być życie i ruch. Młodzi ludzie przychodzą do nas, aby trochę pohałasować i  o to w tym wszystkich chodzi – mówił biskup Marian Niemiec.

Prezes stowarzyszenia wspomina o tym, że najtrudniejszym momentem była chwila, kiedy brakowało pieniędzy na remont budynku. – Wtedy przyszło zwątpienie, byliśmy blisko decyzji oddania budynku. Ale wiedzieliśmy jednocześnie, że takie miejsce jest potrzebne. Udało się. Cały czas wszystkie łóżka są zajęte. Opiekujemy się każdego dnia pięćdziesięcioma pacjentami – opowiadał biskup Marian Niemiec. Podkreślał, że wręczenie odznaki powoduje w nim ogromnym wzruszenie, tym bardziej, że jak przypominał,  od siedmiu lat mieszka w Katowicach.

Uroczysta gala, która miała miejsce w Filharmonii Opolskiej była okazją do podziękowań instytucjom wspierającym hospicjum, dobroczyńcom i pracownikom.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy