Nowy wygląd Opolskiej w Krapkowicach

4 miliony 300 tysięcy złotych kosztował remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach. Na inwestycję, po połowie, złożyły się urząd  marszałkowski i samorząd Krapkowic. To prawie kilometrowy odcinek drogi, który usprawnia ruch w tej części miasta.

Z dwumiesięcznym opóźnieniem od ustalonej daty oddania drogi, ale skutecznie i z pełnym zakresem prac, zakończył się remont ulicy Opolskiej w Krapkowicach. Drogowcy na pierwsze utrudnienia napotkali w trakcie prac ziemnych. Wtedy okazało się, że należy wymienić system wodociągowy, zbudowany jeszcze z azbestu i sieci telekomunikacyjne. Inwestycja realizowana była przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. – Prace były prowadzone w zwartej zabudowie, wiele elementów nie zostało zawartych w dokumentacji. Mimo, że droga była zamknięta, tutaj odbywał się cały czas lokalny ruch – mówi Henryk Mrozek, wykonawca robót budowlanych z firmy REMOST.

Jak dodaje dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, Bartłomiej Horaczuk, prace związane z przebudową drogi zaplanowane zostały już w 2020 roku. – Wiele komplikacji było związanych z tym, że wiele sieci nie było ujętych w dokumentacji. Dziś Krapkowice mają zwarty system komunikacyjny, dzięki przebudowie ulicy Opolskiej i wcześniejszym inwestycjom. Drogi wojewódzkie o numerach 409, 415 i 423 stanowią układ sieci drogowych Krapkowic – wyjaśnia. Dziś droga 415 (ulica Opolska, a później Kolejowa) łączy się z niedawno oddanym dla kierowców drugim mostem na Odrze. – Staraniem miasta dawny most kolejowy na Odrze stał się przeprawą drogową – dodaje dyrektor Bartłomiej Horaczuk. – Obiekty schowane w ziemi nie były uwzględnione w projekcie, ale prace mają szczęśliwy finał. Obok Poczty Polskiej zbudowane zostały miejsca parkingowe. Nie brakuje chodników, przejść dla pieszych – mówi.

Dodajmy, że obecnie Krapkowice wraz z gminą Gogolin, przygotowują budowę trzeciego mostu na Odrze.

Jak zauważa Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego, ulica Opolska służy nie tylko mieszkańcom gminy, ale też całego regionu. – Mimo ciężkiego transportu droga ta jest bezpieczna. Zbudowane zostały też chodniki. To ogromna inwestycja w Krapkowicach – mówi.

Burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura cieszy się z zakończenia prac. – Znaczącą sumą, jaką dołożyliśmy, była kwota na prace związane z kanalizacją. Teraz mamy świetną komunikację praktycznie z centrum do Otmętu. Wcześniej remontowany był odcinek od torów kolejowych do hal firmy MARTECH. Tutaj główne finansowanie pochodziło z samorządu województwa opolskiego. Ta droga jest ważnym węzłem komunikacyjnym – dodaje Andrzej Kasiura.

PW

Nasze serwisy