Każdego dnia pomagają potrzebującym

Alicja Stelmaszczyk, wolontariuszka z Fundacji Szansa dla Niewidomych, to tegoroczny Społecznik Roku Województwa Opolskiego. Laureatami nagrody Opolska Niezapominajka zostały Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów”  oraz opolski oddział Fundacji Aktywizacja, która została doceniona również nagrodą publiczności.

Opolskie dobrymi ludźmi stoi. Udowadnia to coroczna gala Opolskie Aktywne Społecznie w trakcie której wręczane są statuetki Społecznika Roku Województwa Opolskiego, Opolskiej Niezapominajki oraz wyróżnienia z zakresu ekonomii społecznej.

Działać mimo przeciwności

W tym roku Społecznikiem Województwa Opolskiego została Alicja Stelmaszczyk, która mimo, że jest niewidoma, każdego dnia pomaga potrzebującym. Nie tylko prowadzi wózek inwalidzki, ale stale angażuje się w pracę wolontariacką. – Moja koleżanka Małgosia korzysta z wózka inwalidzkiego. Ja jestem dla niej nogami, ona jest dla mnie oczami. Wzrok straciłam w wieku siedmiu lat. To mi nie przeszkadza w społecznej aktywności. Nie jest mi łatwo, ale to wszystko zależy od charakteru. Nie tylko biorę, ale też daję – mówi Alicja Stelmaszczyk. Nagrodzona oprócz tego, że jest wolontariuszką Fundacji Szansa dla Niewidomych i mentorem dla osób nowoociemniałych, przez wiele lat była wolontariuszką w Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi Nadzieja, jest członkiem zarządu Opolskiego Klubu Sportowo-Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Cross Opole i jego zawodniczką. Organizowała i współorganizowała wiele akcji charytatywnych. Jest pomysłodawcą i wiceprezesem Fundacji NaKole. – Moja niepełnosprawność nie przeszkadza mi w aktywnym życiu. Dzięki ludziom, którzy mnie otaczają mogę działać na rzecz innych. Od czerwca z koleżanką prowadzę również przedsiębiorstwo społeczne Niewidzialna Przestrzeń – dodaje.

Szlifują talenty innych

Wyróżnienia w konkursie Społecznik Roku otrzymali Marek Kuklewski oraz Paweł Buczek. Pierwszy z wyróżnionych to mieszkaniec Gogolina, który jest pomysłodawcą i współprowadzącym „Akademię Młodego Odkrywcy” czyli cyklu zajęć dla dzieci przybliżających temat robotyki. Prowadzi zajęcia dla seniorów dot. bezpieczeństwa w sieci, współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi w gminie. Paweł Buczek zaś mieszka w z Grobnikach i jest tam liderem i pomysłodawcą wielu akcji, a jego największym projektem jest rewitalizacja Zamku Joannitów w Grobnikach. Jest także wolontariuszem Zakonu Kawalerów Maltańskich, członkiem stowarzyszenia Inicjatywa i założycielem Lokalnej Grupy Działania Płaskowyż Dobrej Ziemi.

Działają na rzecz swoich miejscowości

W tym roku przyznano dwie statuetki „Opolska Niezapominajka”. Anna Golec z Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów” nie kryje zaskoczenia. – Mamy bardzo dużo społeczników, którzy się angażują, to zaraża dobrym przykładem. Działamy na terenie gmin Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice. Jak każda LGD, promujemy nasze tereny, zachęcamy do rekreacji i przygotowujemy miejsca aktywnego wypoczynku. Mamy wiele pomysłów – tłumaczy Anna Golec.

Aktywni dla innych

Bezpłatne wsparcie i pomoc w zakresie edukacji i aktywizacji zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych proponuje zaś Fundacja Aktywizacja Oddział w Opolu. Justyna Szpilak z fundacji podkreśla, że najważniejszy jest zespół. – Cieszymy się z obu nagród. Wszystkie są dla nas bardzo ważne. Zostaliśmy docenieni przez publiczność, to jest wielkie dowartościowanie naszej pracy. Wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, ale także osoby, które zatrudniają niepełnosprawnych. To był bardzo trudny rok i ogromny egzamin. Dziś jesteśmy zadowoleni, ale jest to możliwe dzięki zaufaniu do naszej działalności – zaznacza Justyna Szpilak.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Ochotnicza Straż Pożarna Miejsce Odrzańskie, Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów „Akces”, Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Głubczyckiej.  Elżbieta Pisula-Bieniecka przyjechała na galę z częścią grupy „Akces”. – Kształtujemy nasze dzieci wokalnie. Mówimy im, że w tym co robią, są dobre. Wzbudzamy pasję – mówi.

Marszałek wspiera organizacje społeczne

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że wszyscy nagrodzeni wyróżniają się aktywnością. – To jest gala aktywnych ludzi, a najważniejsze jest oddziaływanie społeczne i angażowanie się ludzi – mówi marszałek.

Dodaje, że zarząd województwa w tym roku dla organizacji pozarządowych przygotował 43 konkursy z budżetem 10 milionów złotych. – Chcemy pomagać również grupom nieformalnym. Przygotowujemy dla nich specjalny program dotacyjny. Widzimy ogromne zainteresowanie tego typu dotacjami.

Dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska zaznacza, że co roku nie brakuje zgłoszeń, a zainteresowanie konkursami jest bardzo duże. – Jest to piąta gala. Pokazujemy ludzi, którzy realizują swoje pasja w organizacjach społecznych. Do nagrody niezapominajek zgłosiło się 16 organizacji. 10 nominacji wpłynęło do nagrody społecznika roku – opowiada Barbara Kamińska

W trakcie gali zostały wręczone również nagrody w dziedzinie  ekonomii społecznej. W kategorii „reintegracja” nagrodę odebrało Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach.  W kategorii „zespół” Oddział Głubczyckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zaś Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Wsi Suchy Bór nagroda przypadła w kategorii „lokalność”. Nagrodę specjalną dla przedsiębiorcy społecznego roku  Spółdzielni Socjalnej UHP „Opole”  przyznał Monitor Trzeciego Sektora.

PW

Opolszczyzna aktywna społecznie – laureaci konkursów

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy