Muzyka prosto z serca

Muzyka to uniwersalny język i klucz do emocji, a te najpiękniejsze przekazali nam uczestnicy II Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Osób Niewidomych Opole 2021. Choć wielu rzeczy nie mogą dostrzec własnymi oczami, dzięki talentowi wokalnemu całymi sobą i swoimi zmysłami stworzyli niezwykle wzruszające, barwne i sensualne widowisko.

Pierwsza edycja przeglądu cieszyła się dużą popularnością i była szeroko komentowana zarówno w mediach opolskich, jak i krajowych. Powodzenie tego przedsięwzięcia skłoniło Polski Związek Niewidomych do jego kontynuacji. Trzydniowy przegląd zwieńczył uroczysty koncert w Filharmonii Opolskiej, w którym wystąpiło 15 spośród 34 zgłoszonych wykonawców.

Tak wspaniałe wydarzenie było okazją świętowania 65 – lecia samodzielnych struktur Polskiego Związku Niewidomych w województwie opolskim (10.06.1956 – koło PZN w Opolu). Gratulacje z okazji pięknego jubileuszu złożyła na ręce prezesa Opolskiego Okręgu PZN Włodzimierza Ożgi wicemarszałek województwa Zuzanna Donath – Kasiura, która przekazała również list gratulacyjny Marszałka Województwa Andrzeja Buły. Nie zabrało także jubileuszowego tortu. – Dziękuję, że mogliśmy wziąć udział w tak pięknym wydarzeniu. Koncercie, który nie tylko otwierał oczy na piękno tego świata, ale przede wszystkim otwierał serca. Uświadamiał, jak piękny jest świat i jak potraficie Drodzy Artyści oczarować otaczającą nas rzeczywistość – mówiła Zuzanna Donath – Kasiura. Jak przyznała, samorząd województwa opolskiego wspiera i będzie wspierał z całych sił, tak wartościowe inicjatywy. – Za to wszystko dobro, co Państwo czynicie, nie sposób podziękować. Dziękuję pięknie za Państwa aktywność i proszę o więcej – przyznała.

Organizatorem przeglądu był Polski Związek Niewidomych Okręg Opolski. Wydarzenie odbyło się pod patronatem honorowym marszałka Andrzeja Buły i przy wsparciu samorządu województwa opolskiego ze środków PFRON.

Wzięły w nim udział osoby niepełnosprawne z tytułu narządu wzroku – niewidome i słabo widzące z terenu całej Polski. Wydarzenie to zostało poprzedzone ogólnopolską rekrutacją wykonawców, prowadzoną przy wsparciu Instytutu Tyflologicznego Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie, Okręgów i Kół PZN, zlokalizowanych we wszystkich województwach. Spośród nadesłanych zgłoszeń, komisja kwalifikacyjna, zorganizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, wyłoniła artystów, którzy wystąpili w finałowym koncercie.

Trzech laureatów Przeglądu (I, II i III miejsce) wystąpi w 5. edycji międzynarodowego festiwalu dla osób niewidomych (5th Lions World Song Festival for the Blind), który odbędzie się jesienią 2022 r. w Krakowie są to:  I miejsce – Anna Wereszczyńska z Brzegu, II miejsce – Patrycja Malinowska z Płocka oraz III miejsce – Patrycja Baczyńska z Ustki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Artystom i gratulujemy Laureatom.

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy