EDUKO – widać i czuć pasję

Tuż przed rozpoczynającym się w Mosznej II Forum Ludzi Kultury i Edukacji z inicjatorami projektów realizowanych w ramach Opolskie Eduko 2016-2018 spotkali się marszałkowie Andrzej Buła i Stanisław Rakoczy.

W tym roku Opolskie Eduko miało do dyspozycji kwotę 418 tysięcy złotych. Dotacja z Narodowego Centrum Kultury wyniosła 135 tys. zł, zamiast deklarowanych wcześniej 282 tysięcy złotych. – Dlatego Zarząd Województwa zadecydował o zwiększeniu finansowania z budżetu do kwoty 148 tys. złotych, dodaliśmy także 50 tysięcy złotych na wydatki niekwalifikowane i dodatkowe 85 tys. złotych na konkurs grantowy. W sumie przeznaczyliśmy na cały tegoroczny program 283 tysiące złotych. Wzrost nakładów w porównaniu do roku ubiegłego wyniósł 90 proc. Zależało nam, by jak najwięcej projektów otrzymało dofinansowanie i by w całym w całym województwie coś ciekawego się działo – mówił wicemarszałek Stanisław Rakoczy.

Spośród 48 złożonych do konkursu grantowego projektów, 19 otrzymało dofinansowanie. M. in. zdzieszowickie przedsięwzięcie zatytułowane „Pamiętnik fotografią pisany – pasjonująca Opolszczyzna”. Opowiadała o nim Małgorzata Wenszka, nauczycielka Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Zdzieszowicach. Szkoła kształci w kierunku obróbki cyfrowej obrazu, dla młodzieży jest to wspaniała inicjatywa, do której przystąpiły okoliczne placówki edukacyjne. Uczniowie sami wymyślali tematy zdjęć, zdobywali wiedzę teoretyczną i praktyczną. Sami wykonali kalendarz na rok 2018. Uwieńczeniem ich prac będzie wystawa „Pasjonująca Opolszczyzna”, do obejrzenia w Muzeum Wsi Opolskiej oraz w Muzeum Czynu Powstańczego.

Piotr Szafrański z Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie realizuje projekt „Ślązacy a Kresowiacy”, skierowany do młodzieży i seniorów. Prezentowana będzie kultura i tradycje obu nacji. Odbyło się już w – XIX wiecznej konwencji – śląskie wesele, zaplanowana jest biesiada Kresowian.

Ewa Kowalczyk z Miejskiego Ośrodka Kultury w Kędzierzynie-Koźlu oraz  Marta Fulczyk z kędzierzyńskiego przedszkola nr 21 wraz z grupą dzieci w wieku od 3 do 6 lat z Kędzierzyna-Koźla, Reńskiej Wsi i Twardawy, przygotowały projekt „Wykopki talentów – cykl kreatywnych działań kulturalnych”. Dzieci tworzą eko-pacynki, biorą udział w etiudach i warsztatach plastycznych, przez zabawę uczą się kreatywności oraz poznają teatr.

Marszałek województwa Andrzej Buła uważa, że każdy rok realizacji programu Eduko powinien zawierać jakaś refleksję praktyczną. Przypomniał, że nadchodzący rok pełen będzie jubileuszy. Najważniejszy to 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 20-lecie walki o województwo opolskie. – Idzie o to, by je uczcić nie tylko w wymiarze historycznym, ale znaleźć taką formułę, która zachęci do wspólnoty działania, do pobudzenia patriotyzmu lokalnego – powiedział.

Dwudniowe II Forum Ludzi Kultury i Edukacji na zamku w Mosznej będzie doskonałą okazją do integracji środowiska osób zajmujących się animacją i edukacją kulturową, pozwoli na wymianę doświadczeń, by wypracować nowe formy współpracy w tej sferze.

MS

Nasze serwisy