Kunszt i artyzm doceniony

30 koron żniwnych przyjechało w niedzielę 5 września do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Wszystkie wspaniałe, wyjątkowo piękne, będące dziełem rąk mieszkańców opolskich wsi. Ale zwyciężyć mogły tylko dwie – w kategorii koron kłosowo-ziarnkowych.  wygrała ta przygotowana przez mieszkańców Chróściny z gminy Lewin Brzeski, w kategorii koron ziarnkowych – ze Skarbiszowic w gminie Tułowice.

Jak zwykle, poziom Wojewódzkiego Konkursu Koron Dożynkowych był niezwykle wyrównany, a werdykt komisji konkursowej poprzedziła burzliwa dyskusja członków jury. Zwycięska korona wypleciona techniką kłosowo-ziarnkową została ręcznie wykonana przez gospodynie z Chróściny. Jej ozdobą były kompozycje kwiatowe, wcześniej prasowane i składane według określonego wzoru. Drugie miejsce w konkursie zajęły gospodynie z Karłubca w gminie Gogolin. Tym razem koronie towarzyszyła okolicznościowa, wypleciona prze panie fotobudka, w której goście chętnie robili sobie zdjęcia. I wreszcie trzecie miejsce przypadło mieszkańcom Kępnicy w gminie Nysa. W tej kategorii przyznano też wyróżnienia – otrzymali je mieszkańcy Grocholubia w gminie Walce, Puszyny w gminie Korfantów. Łukowic Brzeskich w gminie Skarbimierz, Kijowa w gminie Otmuchów, Sukowic w gminie Cisek i Przylesia w gminie Olszanka.

W kategorii ziarnkowej koron w konkursie było mniej. Pierwsze miejsce zajęły tutaj gospodynie ze Skarbiszowic w gminie Tułowice, które przygotowały wieniec  z żyta, pszenżyta, owsa, jęczmienia i pszenicy oraz lnu, ozdabiając je kwiatami polnymi i ziołami. Drugie miejsce w tej kategorii przypadło mieszkańcom Pilszcza w gminie Kietrz. Jej motywem przewodnim było nawiązanie do Mati Boskiej Pilszczańskiej .

Przypomnijmy – zwycięska korona żniwna będzie reprezentować województwo opolskie podczas przyszłorocznych dożynek prezydenckich.

Nasze serwisy