W sobotę posłuchaj „Moralności pani Dulskiej”

Aktorzy Teatru im. Jana Kochanowskiego przeczytają w ramach X edycji Narodowego Czytania „Moralność pani Dulskiej”. W akcji udział wezmą: Norbert Rakowski, Joanna Król, Kacper Sasin, Joanna Osyda, Magdalena Maścianica, Judyta Paradzińska i Beata Wnęk-Malec.

Tym razem nie pompatycznie, ale bardziej z humorem. W sobotę 4 września w namiocie ustawionym w ogrodach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu będzie można usłyszeć fragmenty „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca przypomina, że akcja wspólnego czytania zapoczątkowana została w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. – Do tej pory do czytania często zapraszani byli samorządowcy, politycy, osoby publiczne. Wśród dzieł w przeszłości znalazły się m.in. „Pan Tadeusz”, trylogia Sienkiewicza, „Lalka” czy ostatnio „Balladyna”. W tym roku czytamy „Moralność pani Dulskiej”. Postanowiliśmy zaprosić do czytania aktorów naszego teatru. Gabriela Zapolska opowiedziała o podwójnej moralności i hipokryzji. Stworzona przez nią tragifarsa okazała się być nad wyraz uniwersalna. Sto piętnaście lat po premierze „Moralności pani Dulskiej” podwójne standardy, zaściankowość i obawa „co ludzie powiedzą” nadal nierzadko biorą górę nad ludzką przyzwoitością  – mówi Zbigniew Kubalańca. Zastępca dyrektora teatru im. Jana Kochanowskiego Paweł Dobrowolski zapowiada, że czytanie będzie miało konwencję spektakli stolikowych. – Aktorzy przy stole będą interpretować powieść. To będzie dla nas hołd dla Giovannego Castellanosa, który zmarł w zeszłym roku na Covid, a jest reżyserem spektaklu, który gramy w naszym teatrze od 2018 roku  – zaznacza Paweł Dobrowolski.

Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak zauważa, że tego typu wydarzenia powodują wzrost zainteresowania czytelnictwem. – Dziś musimy walczyć o to, żeby odwiedzali nas czytelnicy. Możemy powiedzieć o dwóch grupach osób w bibliotece. Uczniach, którzy wypożyczają lektury i tych, którzy chcą sięgać po książki dobrowolnie. Aby zachęcać do czytania obok książek papierowych, proponujemy również – poprzez użyczenie kodów – korzystanie z platform, gdzie znajdują się e-booki. Zdajemy sobie sprawę, że młodzież szybciej skorzysta z książki cyfrowej – mówi Tadeusz Chrobak dodając, że liczba wypożyczających od kilku lat jest stała.

Przypomnijmy, że opolskie Narodowe Czytanie odbędzie się  w  ogrodzie WBP w sobotę, 4 września, o godz. 14:00. Akcję przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna  wraz z zespołem Teatru im. Jana Kochanowskiego. Wyboru i opracowania fragmentów “Moralności pani Dulskiej” dokonał dyrektor teatru Norbert Rakowski.

 

 

 

 

 

 

 

Nasze serwisy