Olesno ma pediatrię na miarę XXI wieku

To jest całkowicie inny oddział – tak śmiało można powiedzieć o pediatrii w oleskim szpitalu powiatowym. Zakończyła się tam przebudowa ostatniego piętra. Tym samym placówka ta została w ostatnich latach rozbudowana i dostosowana do wymogów XXI wieku.

Oddział pediatrii najdłużej czekał na remont i jak zaznacza dyrektor szpitala Andrzej Prochota, tylko z tego powodu, że był w najlepszym stanie technicznym, kiedy kilka lat temu planowano kompleksowe remonty. – To jest całkowicie nowa jakość. Zmieniają się możliwości leczenia pacjentów. Inny jest też komfort pracy lekarzy i przebywających u nas pacjentów. Szpital przebudowaliśmy od podstaw. Rozpoczęło się od termomodernizacji, budowy lądowiska, remontu sterylizatorni. Następnie miała miejsce rozbudowa sal operacyjnych. Wyremontowane zostały wszystkie oddziały w szpitalu – mówi dyrektor placówki. Zapowiada, że teraz szpital będzie stawiał na sukcesywną wymianę sprzętu – Przecież o pięcioletnim komputerze mówimy, że jest przestarzały. Podobnie jest ze sprzętem medycznym. On wymaga ciągłej modernizacji – podkreśla dyrektor Andrzej Prochota.

Przez ostatnie lata szpital otrzymał z urzędu marszałkowskiego dofinansowanie w wysokości niemal 9 milionów 500 tysięcy złotych.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła  przypomina, że szpital nie tylko się remontuje, ale również włączył się w projekt „Opolska Mama ma Moc”. – Szpital oferuje szeroką opiekę nad przyszłą mamą i dzieckiem. Ale równie ważne są remonty oddziałów szpitala,  w tym dziś oddanego, dedykowanego najmłodszym. Mam nadzieję, że nowe warunki będą również magnesem dla lekarzy, którzy tutaj będą szukać zatrudnienia – mówi marszałek.

Ordynator oddziału Wojciech Gołda dodaje, że nowoczesny oddział to również nowoczesne leczenie. – Byliśmy prekursorami wiele lat temu w umożliwieniu przebywania opiekunów z dziećmi w trakcie całego leczenia. Dziś jeszcze bardziej pomagamy w tym, aby ten pobyt wiązał się jak najmniej z przykrymi wspomnieniami. Leczymy i opiekujemy się najmłodszymi pacjentami – mówi lekarz. Jednocześnie apeluje do tych, którzy wybierają przyszły zawód i chcieliby być medykami. – Po studiach zatrudniajcie się w naszych szpitalach, potrzebujemy młodych lekarzy. Z wielką chęcią podzielimy się wiedzą, doświadczeniem i przyjmiemy do naszego grona – zachęca Wojciech Gołda.

Starosta oleski Roland Fabianek nie ukrywa, że choć szpital zmaga się z niedoszacowaniem i jest zadłużony, to mimo tego jednocześnie udaje się go unowocześniać. – Nie wszystkie procedury są dla nas odpowiednio wycenione. Na szczęście mamy dobrego dyrektora, który potrafi pogodzić te dwie sprzeczności. W szpital w ostatnich latach zainwestowaliśmy ponad 30 milionów złotych – podkreśla.

Oddział dziecięcy oleskiego szpitala dysponuje 25 łóżkami dla najmłodszych pacjentów. W każdym pokoju jest również miejsce dla opiekuna dziecka. Pomieszczenia są bardzo przyjazne. Dzieci mogą korzystać z sali zabaw. Remont kosztował ponad 1 milion 100 tysięcy złotych. 765 tysięcy złotych to pieniądze unijne, które przekazał urząd marszałkowski.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy