Europejski Budżet Obywatelski nabiera rozpędu

– Europejski Budżet Obywatelski to nieskończone możliwości, to szansa na zdobycie przez mieszkańców regionu nowych umiejętności i kwalifikacji. Właśnie przygotowujemy się do pierwszego otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych w ramach tego projektu – mówił marszałek województwa Andrzej Buła na konferencji prasowej.  

Pierwszy konkurs będzie ogłoszony już w tym miesiącu, więc na konferencji mówiono o tym, jak organizacje powinny się do tego konkursu przygotować, gdzie i jak będzie można uzyskać potrzebne informacje na ten temat i dlaczego warto wziąć udział w szkoleniach w ramach EBO.

Europejski Budżet Obywatelski to realne pieniądze i szansa na rozwijanie przez mieszkańców swoich pasji, realizacji i zamierzeń. Będą mogli zdobywać nowe kwalifikacje i umiejętności, by zdobyć wymarzone zajęcie. Pomogą im w tym działające lokalnie organizacje pozarządowe, które będą zbierać pomysły i potrzeby mieszkańców w tej sferze, a następnie zgłaszać swoje oferty w ramach konkursów EBO. Co więcej – każdy dorosły mieszkaniec województwa będzie mógł współdecydować – poprzez udział w regionalnym głosowaniu – o tym, jakie szkolenia, kursy i inne formy kształcenia będą realizowane.

Marszałek Andrzej Buła podkreśla, że pieniądze trafią do mieszkańców w postaci dofinansowania do  szkoleń, w których uzyskają oni nowe umiejętności i kompetencje. – W jakim zakresie? W tym, który jest ich pasją – mówi marszałek i podaje przykłady dofinansowania szkoleń dla ratowników wodnych, ratowników medycznych,  trenerów, animatorów kultury czy rekreacji. – Naszą rolą jest podpowiedzieć, jak to zrobić, jak skorzystać z możliwości, jakie daje EBO. Dlatego warto zaglądać do bazy organizacji pozarządowych  https://bazango.opolskie.pl/ i szukać tam organizacji, do których można zgłaszać potrzeby szkoleniowe – dodaje marszałek. Pierwszy konkurs EBO dla organizacji pozarządowych rusza już 30 czerwca. Na szkolenie każdego mieszkańca przeznaczymy od 2000 do 3000 zł. – Będziemy podczas tej pierwszej edycji wszyscy się uczyć, ale musimy postępować systematycznie, krok po kroku – podkreśla Andrzej Buła.

Na profilu FB https://www.facebook.com/ebo.opolskie oraz na stronie ebo.opolskie.pl od dziś będą prezentowane webinary ( w sumie 7), które kompleksowo przekazują wszystkie istotne informacje dla organizacji, zainteresowanych udziałem w konkursie EBO. Wszystko po to, aby dobrze przygotować się do startu w konkursie. – Na początku pokażemy organizacjom, na czym ten projekt polega i jak w nim uczestniczyć, jak rozpoznać potrzeby mieszkańców, jak przygotować konkretne oferty do konkursu i jak przejść wszystkie etapy konkursowe– mówi Barbara Kamińska, kierownik projektu EBO. Podkreśla, że w głosowaniu nad złożonymi ofertami będą mogli brać udział wszyscy dorośli mieszkańcy Opolszczyzny. – Wybór ofert będzie wypadkową oceny merytorycznej i wyników głosowania. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to już w październiku będą się  mogły rozpocząć pierwsze szkolenia – dodaje.

Wicemarszałek Zbigniew Kubalańca apeluje zaś do wszystkich organizacji pozarządowych, aby skorzystały z możliwości dobrego przygotowania się do konkursów. – Jest jeszcze trochę czasu, webinary będą dostępne przez cały czas na naszych stronach, uruchomiliśmy też infolinię, gdzie będzie można zwracać się ze wszystkimi wątpliwościami i pytaniami – mówi.

Europejski Budżet Obywatelski to projekt własny Samorządu Województwa Opolskiego finansowany z funduszy europejskich. To pierwszy taki projekt, realizowany w Europie, umożliwiający dorosłym mieszkańcom województwa opolskiego podnoszenie lub zdobycie nowych kompetencji i kwalifikacji.

Dla mieszkańców, którzy chcą się rozwijać mamy w sumie około 8,5 mln zł. Pierwszy otwarty konkurs, o wartości 3 milionów złotych, ruszy już 30 czerwca 2021 r., a projekty będzie mona składać do 26 lipca.  W sumie przewiduje się trzy takie konkursy do 2023 roku.

A tu można uzyskać więcej informacji:

Prezentacja EBO 16.06

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy