Dziękowali strażakom ochotnikom

Zarząd województwa opolskiego podziękował strażakom ochotnikom za ich pracę. Marszałek województwa Andrzej Buła wręczył strażakom honorowe odznaki „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Docenił pracę jednostek OSP.

To już kolejny rok, gdy bez uroczystej gali, a jedynie w wąskim gronie podziękowano za wytężoną pracę strażakom ochotnikom z jednostek OSP naszego regionu. Przypomnijmy, że druhny i druhowie świętują stulecie powołania swojego związku. W trakcie spotkania ze strażakami marszałka województwa opolskiego Andrzeja Buły, wicemarszałków Zuzanny Donath-Kasiury oraz Zbigniewa Kubalańcy nie zabrakło podziękowań oraz prezentów. Przekazany sprzęt strażacki doposaży jednostki w województwie opolskim. Sami strażacy marzą głównie o tym, aby pandemia odeszła w zapomnienie. Strażak z Lewina Brzeskiego  Michał Rak chciałby, aby ten rok był spokojniejszy niż ostatnie lata. – Patrząc na zeszły rok mieliśmy dwa razy więcej zdarzeń. To były ciężkie dwa lata. Pandemia spowodowała, że jeździliśmy w pełni zabezpieczeni. Było to niewygodne. Jednocześnie obok ratowania mienia i życia, pomagaliśmy w walce z pandemią – opowiada.

Wzorowo zmierzyli się z nowymi zadaniami

Andrzej Borowski, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Opolu dodaje, że strażacy chcą wrócić do realizacji zadań statutowych. – Przez te dwa lata pandemia spowodowała, że strażacy najpierw musieli zająć się ratowaniem życia poprzez dowożenie na badania czy do szpitali, rozstawiania namiotów, a później mogli działać w standardowych wyjazdach. Z urzędu marszałkowskiego otrzymaliśmy sprzęt, który został wykorzystany w walce z pandemią. To pozwoliło na mobilność i efektywną pracę – mówi Andrzej Borowski.

Paulina Dyczek jest jedną z kobiet w ochotniczych strażach pożarnych – Jest nas coraz więcej. Trafiłam do straży pożarnej dzięki mojemu tacie, który od małego mnie ciągnął do remizy. Kobiety uczestniczą w wielu akcjach – mówi. Zenon Kierpal z OSP Łambinowice dostrzega, że strażacy mają coraz lepsze mundury i sprzęt. – Mamy wiele ćwiczeń. Jesteśmy coraz sprawniejsi – podkreśla.

Strażacy są siła regionu

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że ponad 520 jednostek  w regionie to wielka siła. – Jest to kapitał społeczny, który budowaliśmy poprzez zakup samochodów, zwiększanie umiejętności sportowych, poprzez organizację zawodów, doposażanie. Z niczego nie zrezygnowaliśmy. Zainwestowaliśmy w OSP, ochotnicze wodne pogotowie ratunkowe czy grupę poszukiwawczą. Zachęcam strażaków do tego, aby zainteresowali się Europejskim Budżetem Obywatelskim. To szansa na zwiększenie kompetencji. Również nowa perspektywa unijna zakłada pieniądze dla ochotników. Nigdy strażaków nie opuścimy i nie przestaniemy wspierać – podkreśla marszałek.

Andrzej Latusek z Kadłuba Turawskiego zauważa profesjonalizm strażaków ochotników. – Tak trzeba i tak musi być. Wśród strażaków ochotników jest wielu zawodowców. To pozwala na pełny profesjonalizm. Szczególnie ostatnie dwa lata były testem bojowym. Mieliśmy do czynienia z nowym sprzętem. Zdaliśmy egzamin i spełniliśmy zadania, które zostały nam przydzielone – opowiada Andrzej Latusek.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca zaznacza, że spotkanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na uroczystej gali, to głównie podziękowania. – Strażacy byli w każdej trudnej chwili. My zabezpieczaliśmy ich w sprzęt, oni zmierzali się z pierwszym frontem działań. Teraz trzymamy kciuki, aby jesień była spokojna dla nas, społeczeństwa, strażaków – mówi wicemarszałek.

 

 

 

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy