Świętuj z nami!

Już 7 czerwca, w rocznicę opolskiego „łańcucha nadziei” obchodzimy Święto Województwa Opolskiego. Do wspólnego świętowania i wywieszenia opolskiej flagi na swoim balkonie, oknie czy bramie wejściowej zaprasza przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek. Do wspólnych rajdów rowerowych natomiast zaprasza marszałek Andrzej Buła. 

Wywieś flagę województwa opolskiego

Tradycyjnie w czerwcu cieszymy się Świętem Województwa Opolskiego. Choć w tym roku będzie ono organizowane w zupełnie inny sposób, niż zdołaliśmy się do tego przyzwyczaić, to i tak chcemy, aby w naszych miejscowościach powiewały opolskie, żółto-niebieskie flagi.

Co trzeba zrobić, żeby flagę otrzymać? Trzeba zarezerwować ją telefonicznie, dzwoniąc do Biura Sejmiku na numer 77 54 16 550, a potem odebrać ją w siedzibie Biura w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego na opolskim Ostrówku.

Uwaga – liczba flag ograniczona!

Święto na rowerach

W tym roku świętujemy pod hasłem „Opolskie na rowery!”. Po pierwsze dlatego, że Samorząd Województwa Opolskiego rozpoczął w 2021 roku realizację projektu pod tym samym tytułem, którego efektem ma być m.in. koncepcja rozwoju ścieżek i tras rowerowych w regionie na najbliższe kilka-kilkanaście lat. Po drugie, ze względu na obostrzenia pandemiczne możemy spotykać się wyłącznie w plenerze, a nic lepiej nie służy aktywności na świeżym powietrzu jak wyprawy rowerowe.

Dlatego marszałek Andrzej Buła zaprasza mieszkańców regionu do spędzenia Święta Województwa Opolskiego 2021 właśnie na dwóch kółkach. Marszałek zaprosił do udziału w mini rajdach rowerowych włodarzy opolskich gmin, samorządowców, liderów lokalnych społeczności, sołtysów, przedstawicieli stowarzyszeń rowerowych – jednym słowem wszystkich, którzy aktywnie promują ziemię opolską i jej atrakcje, by pod przewodnictwem jego oraz przewodniczącego sejmiku, czy członków zarządu wsiedli na rowery i przejechali wzdłuż i wszerz nasz region.

Nie możemy zaprosić do wspólnego przejazdu wszystkich, obowiązujące obostrzenia nie pozwalają na duże zgromadzenia. Dlatego spotykamy się także na falach trzech regionalnych rozgłośni radiowych: Radia DOXA, Radia NYSA i RADIA PARK, które będą relacjonować te rajdy i opowiadać o trasach i ich atrakcjach, aby każdy mógł posłuchać o ciekawych miejscach i w dogodnym momencie sam przejechać te trasy. Opowiemy nie tylko o samych trasach, ale także o zlokalizowanych przy nich atrakcjach, miejscach wartych odwiedzenia, miejscach na odpoczynek czy posiłek w jednej z restauracji przy trasie, serwującej lokalne przysmaki w myśl hasła OPOLSKIE ZE SMAKIEM.

Słuchajcie nas:

5 czerwca    – na antenie RADIA PARK – jego reporter będzie relacjonował na żywo trasę po powiecie GŁUBCZYCKIM, wraz z głubczyckim starostą Piotrem Soczyńskim

6 czerwca    – na antenie RADIA DOXA – z którego reporterem przybliżymy uroki północy województwa na trasie OLESNO-KLUCZBORK wraz z marszałkiem Andrzejem Bułą

– na antenie RADIA PARK – które podjęło się transmitowania dla Was trasy członka zarządu województwa – Szymona Ogłazy z OPOLA do TURAWY

– na antenie RADIA NYSA – które wraz z członkiem zarządu województwa Antonim Konopką wyruszy na trasę WOKÓŁ JEZIORA NYSKIEGO

12 czerwca  – na antenie RADIA DOXA – które będzie transmitowało zmagania wicemarszałek Zuzanny Donath-Kasiury na trasie z KRAPKOWIC DO MOSZNEJ i z powrotem

13 czerwca  – na antenie RADIA DOXA – którego reporter wraz z przewodniczącym Sejmiku Rafałem Bartkiem zaprosi nas na trasę z OPOLA DO KAMIENIA ŚLĄSKIEGO i z powrotem.

– na antenie RADIA PARK – którego reporter wsiądzie na rower, by w towarzystwie marszałka Andrzeja Buły i wiceprzewodniczącej Sejmiku Jolanty Wilczyńskiej przemierzyć ścieżki STOBRAWSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO.

Podczas tych dni możecie wygrać opolskie gadżety, biorąc udział w radiowych konkursach. Zachęcamy też do zaglądania na profil facebook.com/OpolskienaRowery i do podzielenia się z tam z nami Waszymi ulubionymi trasami rowerowymi w województwie opolskim.

A kto chce nas spotkać na trasie – prosimy o kontakt pod adresem narowery@opolskie.pl

Święto województwa – nasze propozycje

Historia Święta Województwa Opolskiego

W roku 2018 minęło 20 lat od wydarzeń, które całej Polsce pokazały, że mieszkańcy województwa opolskiego potrafią jednoczyć się we wspólnej sprawie. Wspólne, obywatelskie „NIE”, skierowane w 1998 roku przeciw rządowym planom podziału administracyjnego Polski na 12 regionów, zostało zauważone w całym kraju, i co najważniejsze, spowodowało odejście od pierwotnych zamiarów. Mamy dziś na mapie Polski 16 województw, w tym nasze, wywalczone – opolskie.

Obronę województwa rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny, niemal równolegle do OKOOP-u w Nowej Trybunie Opolskiej powstała rubryka „Brońmy swego”. Jej przypomnieniem jest dziś pomnik autorstwa grafika Andrzeja Czyczyły, który stoi przy Placu Wolności – „Brońmy swego Opolskiego”.

Wreszcie, 7 czerwca 1998 roku, krańce województwa połączył „łańcuch nadziei”, utworzony przez tysiące mieszkańców regionu. I to na jego pamiątkę, w czerwcu 2008 r., w dziesiątą rocznicę tych wydarzeń, Sejmik Województwa Opolskiego ustanowił dzień 7 czerwca Świętem  Województwa  Opolskiego.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy