Bezpiecznie rowerem z Niemodlina do Tułowic

Będzie nowa ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 405 z Wydrowic do Tułowic Małych. Połączy wcześniej przebudowane odcinki tej drogi. Cieszą się mieszkańcy i samorządowcy.

Dziś podpisano umowę na jej dokumentacje projektową, która ma powstać do stycznia przyszłego roku. Członek zarządu województwa Szymon Ogłaza mówi, że to długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja. – Wyczekiwana, bo nie mogliśmy jej wykonać wcześniej. Wiedzieliśmy, że na tym terenie będzie węzeł obwodnicy Niemodlina, więc czekaliśmy, aż Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych  i Autostrad zacznie realizować tę inwestycję. Teraz wiemy, jak będą wyglądały przebiegi wybudowanych przez GDDKiA fragmentów ścieżek, uzupełniamy tym projektem brakujący odcinek – informuje. Mówi, że po wybudowaniu obwodnicy Niemodlina i wybudowaniu tej ścieżki swobodnie i bezpiecznie będzie można przejechać rowerem z Niemodlina przez Wydrowice, Tułowice Małe do Tułowic i nawet do Ligoty Tułowickiej.

Dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Bartłomiej Horaczuk przypomina, że to nie pierwsza inwestycja ZDW na tym terenie. – Już kilka lat temu rozpoczęliśmy prace nad przebudową DW 405, docelowo myśleliśmy o połączeniu Tułowic  i Niemodlina. To także teren często odwiedzany przez rowerzystów, których zapraszają Bory Niemodlińskie czy pobliskie Lipno. Dlatego cieszy, że dziś możemy rozpocząć projektowanie brakującego odcinka ścieżki – podkreśla.

Ścieżka pieszo – rowerowa o szerokości 3 metrów na odcinku około jednego kilometra zostanie wykonana w technologii bitumicznej z oznakowaniem pionowym i poziomym oraz urządzeniami bezpieczeństwa ruchu. W ramach tego zadania zostanie również przebudowana  nawierzchnia drogowa.

Burmistrz Niemodlina Dorota Koncewicz nie ukrywa radości z faktu podpisania umowy na projekt tej ścieżki. – Póki nie była wybudowana obwodnica nie było mowy o tym, żeby ją wybudować. Teraz przyszedł ten moment – kończy się budowa obwodnicy, więc aż się prosi, żeby połączyć przebudowane wcześniej odcinki drogi 405. Będzie przebudowana droga wraz odwodnieniem, a przy okazji wyczekiwana przez mieszkańców ścieżka pieszo-rowerowa – mówi pani burmistrz.

Kiedy powstanie nowa ścieżka? Jak mówi Szymon Ogłaza, zależy to od tego, kiedy zostanie zakończona budowa obwodnicy Niemodlina, ale i od znalezienia finansowania tej inwestycji. – Cały koszt przygotowania dokumentacji  – czyli około 160 tysięcy złotych – sfinansujemy z budżetu województwa opolskiego, ale będziemy też rozmawiać z gminami Niemodlin i Tułowice, żeby potem zechciały  uczestniczyć w dalszych pracach już nad budową ścieżki.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy