LIFE – kolejna gmina z umową

W Chróścinie Opolskiej marszałek Andrzej Buła podpisał umowę partnerską z wójtem Dąbrowy Katarzyną Gołębiowską-Jarek na realizację programu LIFE. Dąbrowa jest jedną z 42 gmin w regionie, które są partnerami projektu, realizowanego prze urząd marszałkowski.

Przypomnijmy – projekt „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego” w ramach programu LIFE zakłada organizację i wdrożenie jednolitego systemu zarządzania w ramach programu ochrony powietrza oraz zwiększenie świadomości społecznej w dziedzinie jakości powietrza. – Naszym celem, gdy przygotowywaliśmy projekt, było zwiększenie zaangażowania samorządów lokalnych, społeczeństwa, organizacji pozarządowych i instytucji lokalnych w podejmowaniu działań naprawczych wspierających ochronę powietrza w regionie – mówi marszałek województwa Andrzej Buła. – Projekt daje nam sposobność do integracji wokół szukania i realizacji rozwiązań ważnych problemów – dodaje.

Jak zakłada program, już w tym roku  w każdej z 42 gmin mają rozpocząć pracę gminni koordynatorzy programu ochrony powietrza (POP), którzy będą wspierać mieszkańców. Mają  pomagać w wyborze ekologicznego źródła ciepła, doradzać, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca oraz z jakiej oferty i rozwiązania skorzystać.  Będą to wykwalifikowani specjaliści i doradcy, którzy przeprowadzą audyt energetyczny i doradzą gdzie i w jaki sposób poprawić możliwości termoizolacyjne budynku.

– To dobry program, zawierający działania na rzecz ochrony środowiska – mówi wójt Dąbrowy Katarzyna Gołębiowska – Jarek.  Gmina zatrudni pracownika, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie zanieczyszczeń powietrza na terenie gminy, będzie wspólnie z innymi działał na wspólnej platformie informacyjnej, dotyczącej zarządzania ochroną powietrza w regionie.  – Dziś zanieczyszczenie powietrza jest tak wysokie, że tylko wspólne działania pomoże w uzyskiwaniu dobrych efektów – dodaje pani wójt.  – LIFE daje nam narzędzie, daje nam pracownika, a przede wszystkim możliwość takiego partnerskiego działania –podkreśla.

 

LIFE to instrument finansowy Unii Europejskiej poświęcony wyłącznie współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Jego głównym celem jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody.

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy