Blisko, choć na odległość

Od 2007 roku obchodzimy Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Co roku obchodzimy go bardzo uroczyście, wspólnie z naszymi partnerami z Komitatu Fejer. Zawsze odbywały się dwustronne spotkania, koncerty, imprezy. W tym roku było nieco inaczej, pandemia nie pozwoliła na bezpośrednie spotkania.

12 marca 2007 roku parlament Węgier uznał dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Za było 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. Cztery dni później analogiczną uchwałę podjął przez aklamację polski Sejm. W tym roku, z oczywistych względów, obchody niemal w całości przeniosły się do sieci.

Uroczystym porannym akcentem tego dnia było w Opolu złożenie kwiatów przy Obelisku Rewolucji Węgierskiej 1956. W imieniu Samorządu Województwa Opolskiego wieniec złożył przewodniczący sejmiku Rafał Bartek.

Później odbyło się uroczyste zdalne  posiedzenie Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji Regionu Sejmiku Województwa. W łączeniu internetowym uczestniczyli przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego Komitatu Fejér Krisztián Molnár, zastępca Notariusza Wojewódzkiego Szecsődi Zsuzsanna oraz Przewodniczący Klubu Polonia Andrzej Straszewski.

Widzowie, śledzący uroczyste spotkanie on-line, mogli także zobaczyć   film o polskich i opolskich wątkach w Szekesfehervar, polski i węgierski  film o kulinariach naszych narodów, usłyszeli także fragment koncertu uczniów Państwowej Szkoły  Muzycznej w Opolu w repertuarze Chopina i Liszta.

Więcej  naszym węgierskim partnerze i obchodach tego dnia można znaleźć na stronie https://www.opolskie.pl/2021/03/dzien-przyjazni-polsko-wegierskiej-2/  oraz na profilu FB https://www.facebook.com/opolskie

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy