350 tysięcy złotych na aparat do terapii ECMO

Dziś zarząd województwa opolskiego przychylnie odpowiedział na prośbę rektora Uniwersytetu Opolskiego i podjął decyzję o przekazaniu z budżetu województwa 350 tysięcy złotych dla Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

Pieniądze będą przeznaczone na  dofinansowanie zakupu aparatu USG, niezbędnego  do terapii ECMO – Cardiohelp .

Regionalne Centrum ECMO działa w USK już od początku 2019 roku – ratuje się tam chorych znajdujących się w ciężkiej, ostrej niewydolności oddechowej lub niewydolności serca. Do tej pory leczono tą metodą około 30 pacjentów, a obecnie, w sytuacji pandemii, USK otrzymuje coraz większą liczbę zgłoszeń do leczenia tą właśnie metodą.

Transportowanie chorych z możliwością równoczesnego prowadzenia ECMO jest często jedynym rozwiązaniem dla takich pacjentów. Elementem do tego niezbędnym, którego brakuje szpitalowi, by takie transporty realizować, jest wysokiej klasy, mobilny, kompaktowych rozmiarów aparat ultrasonograficzny, nieodzowny podczas podłączenia pacjenta do aparatu ECMO. Koszt zakupu takiego aparatu to około 350 tysięcy złotych. I taką kwotę szpital otrzyma z urzędy marszałkowskiego.

– To ważna decyzja zarządu – mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek. – To urządzenie pozwoli na to, by  w najcięższych przypadkach pomóc pacjentowi jeszcze na miejscu, przed przetransportowaniem go do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. A w USK zorganizowany jest świetny  zespół, który w najtrudniejszych przypadkach niewydolności oddechowej  stosuje najlepszą, uznaną w świecie technologię ratowania życia ludzkiego – dodaje.

(Zdjęcia pokazują urządzenie ECMO, które w roku 2019 również  sfinansował zarząd województwa opolskiego – więcej o tym pod linkiem: https://www.opolskie.pl/2019/06/ecmo-szansa-na-drugie-zycie/ )

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy