Planujemy pomoc dla nauczycieli szkół podstawowych w regionie

Marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek rozmawiali z samorządowcami z gmin województwa opolskiego o realizacji wspólnego projektu, dotyczącego zakupu laptopów dla nauczycieli szkół podstawowych. Projekt ma zostać złożony w listopadzie w tzw. specjalnej procedurze covidowej.

Samorząd województwa opolskiego już pomógł wszystkim nauczycielom szkół ponadpodstawowych w regionie, kupując z funduszy unijnych niemal 4000 laptopów i sprzęt do nauki audiowizualnej. Także w ramach Aglomeracji Opolskiej kupiono pierwsze laptopy dla szkół podstawowych. Do tej pory więc w sumie zakupiono nauczycielom w regionie z funduszy unijnych  już 5 065 laptopów za 14,7 mln złotych. Teraz zarząd województwa chce pomóc nauczycielom podstawówek w całym regionie, ale tutaj do współpracy zaprasza gminy, czyli organy prowadzące szkoły podstawowe.

Jak mówili podczas spotkania z samorządowcami marszałkowie Andrzej Buła i Roman Kolek, samorząd województwa cały czas szuka kolejnych pieniędzy na pomoc w czasie pandemii. Już teraz w ramach drugiej fali epidemii ponad 30 milionów złotych przekazywane jest na pomoc w ochronie zdrowia, przede wszystkim szpitalom, leczącym chorych z COVID-19.  – Mamy też 21,4 miliona złotych na sferę społeczną, w tym również na edukację – mówił wicemarszałek  Roman Kolek.

– Zamierzamy teraz w specjalnej procedurze covidowej, czyli bardzo szybko, złożyć projekt, w którym kupimy sprzęt do prowadzenia nauki zdalnej nauczycielom podstawówek. Będzie to projekt na 16 milionów złotych, z czego 823 tysięcy złotych wyniesie nasz wkład własny. Policzyliśmy, że za te pieniądze można kupić około 6000 laptopów – mówił marszałek Andrzej Buła.

Z oficjalnych danych wynika, że w regionie jest około 10,5 tysiąca nauczycieli szkół podstawowych, ale dla tego projektu ważna jest ich dokładna liczba. Dlatego też już wczoraj urząd marszałkowski wysłał do  gmin ankietę, oczekując dokładnej analizy zatrudnienia nauczycieli podstawówek w gminach. Jeśli gminy odeślą takie analizy do 23 listopada, to już 27 listopada będzie można złożyć wniosek projektowy.

– Jeśli uda nam się kupić te 6000 laptopów, to zabezpieczymy potrzeby w gminach na poziomie około 60 procent. Świetnie byłoby, gdyby samorządy gmin mogły resztę potrzeb zabezpieczyć swoimi środkami – dodawał marszałek Andrzej Buła.

Samorządowcy, biorący udział w spotkaniu, dziękowali za ten pomysł zarządowi województwa. Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podkreślał, że to rozwiązanie odciąży budżety gmin, a przede wszystkim pomoże dzieciom, którym dziś brakuje kontaktu z nauczycielami. Wójt Popielowa Sybilla Stelmach podkreślała, że wszystkie gminy z dnia na dzień znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.- Ta informacja i ten projekt pomogą nam w organizacji nauczania w gminie – cieszyła się. Podobne zadowolenie wyrażali także inni samorządowcy podczas tego spotkania.

Warto podkreślić, że projekty wyposażenia niemal wszystkich nauczycieli w regionie w sprzęt do nauki zdalnej przez samorząd województwa opolskiego to inicjatywa unikatowa w skali całego kraju.

VR

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy