Kolejny remont w Białej

Wieża Prudnicka w Białej będzie wyremontowana. Koszt przebudowy wyniesie ponad 450 tysięcy złotych. Dofinansowanie unijne przekazane przez urząd marszałkowski to 300 tysięcy złotych.

Ceglana Wieża Prudnicka, która jest elementem miejskich obwarowań w Białej, doczeka się remontu. Zabytkowy obiekt z przełomu XIV-XVIII w. wpisany jest do rejestru zabytków. Do tej pory zabytek był niedostępny dla odwiedzających, ale to wkrótce ma się zmienić. Po remoncie wnętrze wieży będzie oświetlone, zainstalowany zostanie również system czujek przeciwpożarowych. Wymienione będą również drewniane drzwi, a we wnętrzu zbudowane zostaną schody nawiązujące do tych pierwotnych. – Będzie można nimi wejść na piątą kondygnację i stamtąd podziwiać panoramę Białej i okolic. Co najważniejsze, przeprowadzone będą prace konstrukcyjne, bowiem obiekt wymaga wzmocnienia. Dziś z zewnątrz widać pęknięcia, będą one usunięte. Wzmocnione będą stropy i położona nowa posadzka – mówi burmistrz Białej Edward Plicko. – Zależy nam, aby baszta była udostępniona turystom – zaznacza.

Patryk Bania, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej przypomina, że zabytek przez ostatnie lata nie był gruntownie remontowany. – Ratujemy naszą basztę, ostatni remont dachu odbył się w 2006 roku. Popada ona w ruinę. Cieszymy się z tego dofinansowania. Prace rozpoczniemy jeszcze w tym roku i zakończymy je przed wakacjami – dodaje Patryk Bania. Obiekt będzie całkowicie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowany będzie m.in. kiosk multimedialny. – Jest to rozpoznawalny obiekt w Białej. Centrum miasta przez ostatnie lata znacząco się zmieniło. Dziś przyszedł czas na kolejną rewitalizację – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego, który wraz z władzami Białej i przedstawicielami centrum kultury podpisał niezbędne dokumenty.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku, otwarto po rewitalizacji rynek w Białej. Prace remontowe zostały również wykonane z pieniędzy przekazanych przez marszałka województwa. Wtedy zakresem prac był objęty również kościół ewangelicki oraz sąsiednie ulice. Odnowa śródmieścia została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014 – 2020 w wysokości 5 mln zł.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy