1633 nauczycieli z 41 liceów i 2 159 nauczycieli z 54 szkół zawodowych otrzyma laptopy wraz z oprogramowaniem. 3792 komputery przenośne już trafiają do szkół.
Projekty „Opolskie dla liceów – zdalne nauczanie zbliża!” i „Opolskie szkolnictwo zawodowe dla rynku pracy” to propozycja samorządu województwa opolskiego, która ma poprawić dostępność m.in. do zdalnego nauczania. – Te działania zarządu województwa to tworzenie stabilnych fundamentów atrakcyjnej edukacji, która musi ułatwiać życie najpierw nauczycielom, a później i uczniom – podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. Łączne wsparcie szkół w regionie w ramach tych obydwu projektów przekroczyło 12 milionów złotych. Finansowanie było możliwe z funduszy unijnych w ramach przeciwdziałania COVID 19.
Zarówno nauczyciele liceów publicznych, jak i prywatnych oraz wszystkich typów szkół zawodowych z województwa opolskiego otrzymują od urzędu marszałkowskiego laptopy wraz z oprogramowaniem. Do tego są zorganizowane szkolenia w zakresie zdalnego nauczania. Do projektu zostaną włączeni również uczniowie, którzy będą mogli korzystać z przygotowanych przez nauczycieli e-zajęć. Każda szkoła otrzyma również dodatkowy sprzęt. Będą to m.in. monitory interaktywne z systemem dwukierunkowej komunikacji, wizualizery, kamery internetowe, zestawy słuchawkowo-mikrofonowe.
eLiderzy będą wsparciem dla innych
Powołani zostali także eLiderzy, którzy będą służyć wsparciem innym. Każdy nauczyciel, uczestniczący w projekcie, może wziąć udział w szkoleniach. Ich ważnym elementem będzie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem przez eLiderów – tzw. nauczycieli wiodących, posiadających umiejętności i kompetencje w zakresie nauczania zdalnego, pracujących w szkołach uczestniczących w projekcie. W każdym projekcie wyłoniono po 20 eLiderów, reprezentujących różne powiaty i uczących różnych przedmiotów. Ich koordynatorem jest Krystyna Błażewska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza w Kluczborku. Jednocześnie każdy uczeń szkoły zawodowej i liceum w województwie opolskim będzie miał do dyspozycji indywidualne konto, umożliwiające zdalne nauczanie. Nauczyciele już uczestniczą w szkoleniach, które rozpoczęły się we wrześniu.
– Laptopy, wsparcie szkoleniowe, wzajemne podnoszenie kwalifikacji nauczycieli dzięki wyłonieniu e-liderów, oprogramowanie branżowe dla szkół zawodowych- to szansa na lepszą jakość edukacji w tym trudnym czasie – mówi wicemarszałek Roman Kolek, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sprawy oświaty i nauki. Dodaje, że wszystkie laptopy powinny trafić do nauczycieli w listopadzie.
VR
Liczby:
- 54 szkoły zawodowe (w tym 7 specjalnych) – przekazanie sprzętu od 9 listopada 2020 r.
- 41 liceów – przekazanie sprzętu od 12 listopada 2020 r.
-
- powiat brzeski – 8 szkół
- powiat głubczycki – 5 szkół
- powiat kędzierzyńsko-kozielski – 7 szkół
- powiat kluczborski – 10 szkół
- powiat krapkowicki – 4 szkoły
- miasto Opole – 16 szkół
- powiat namysłowski – 3 szkoły
- powiat nyski – 13 szkół
- powiat oleski – 9 szkół
- powiat opolski – 8 szkół
- powiat prudnicki – 7 szkół
- Powiat strzelecki – 5 szkół
Łącznie:
- 3792 laptopy,
- 131 komputerów stacjonarnych,
- 47 profesjonalnych systemów do zdalnej nauki (zestawy wideokonferencyjne wraz z monitorami interaktywnymi),
- 73 monitory interaktywne,
- 65 wizualizerów,
- 75 kamer na statywach,
- 521 zestawów słuchawkowo-mikrofonowych.
Przeciwdziałanie COVID-19 – edukacja