Koperta może uratować życie

Zwykła koperta, a w niej najważniejsze informacje o stanie zdrowia. Ten prosty pomysł może usprawnić pracę ratowników medycznych, a w niektórych przypadkach nawet uratować życie. Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego przygotował 20 tys. takich kopert, które trafiają już do najbardziej potrzebujących osób w regionie

 

Gdy liczy się każda minuta

Kampania skierowana jest do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych oraz niepełnosprawnych. Taki pakiet powinien być przechowywany w lodówce, czyli w miejscu, które jest prawie w każdym domu i zarazem jest łatwo dostępne.

– Czasami przyjeżdżając do pacjentów, którzy mieszkają sami, musimy wyważyć drzwi i wejść siłowo –  tłumaczy Robert Czochara z Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego. – Nie ma czasu na to, żeby szukać informacji o stanie zdrowia poszkodowanego w jakichś dokumentach czy numerów telefonów do bliskich. Liczy się wtedy każda minuta.

Jednak taką kopertę powinny mieć nie tylko osoby starsze, ale właściwie każdy, bez względu na wiek.  – Szczególne, gdy mieszkamy sami – podkreśla Robert Czochara. Niestety wciąż zbyt mało osób wie, jaką rolę spełnia „Koperta życia”, a przydaje się, gdy pacjent jest nieprzytomny.

– Na przykład ostatnio w Tarnowie Opolskim przyjechaliśmy do pacjentki, która straciła przytomność oraz dużo krwi – wspomina Czochara. – Nie byliśmy w stanie uzyskać od niej jakichkolwiek informacji. Nie było też z nią bliskich, których mogliśmy zapytać o to, co się wydarzyło. Szkoda, że w lodówce nie było takiej koperty. Na pewno usprawniłaby naszą akcję.

Wszystko w jednym miejscu

„Koperta życia” powinna zawierać zbiór najważniejszych informacji o stanie zdrowia jej właściciela: dane osobowe, grupę krwi, listę przebytych chorób, wszelkich uczuleń, przyjmowanych leków (ich nazwy oraz dawki), dane lekarza prowadzącego oraz kontakt do najbliższych.

–  Jeżeli pacjent jest uczulony na jakieś lekarstwa, to taka informacja też powinna się tam znaleźć – wyjaśnia Robert Czochara. – Czasami zamiast pomóc, możemy po prostu zaszkodzić.

Formularz najlepiej wypełnić drukowanymi literami lub na komputerze. Następnie umieszcza się go w kopercie oraz w woreczku foliowym z zapięciem strunowym. Tak przygotowaną kopertę można włożyć do lodówki.

– Na lodówce warto przyczepić specjalny magnes, z informacją, że w jej wnętrzu znajdziemy „Kopertę życia” – dodaje Czochara. – Można jednak nawet napisać na zwykłej kartce nazwę tej akcji i to też będzie dla nas komunikat.

Wciąż jednak inicjatywie potrzebna jest promocja, dlatego ważne jest, by dotrzeć z informacją o niej do jak największej liczby osób.  – Powinniśmy rozmawiać z bliskimi na ten temat – podkreśla Czochara. – Możemy wspólnie wypełnić formularz i umieścić go w lodówce. Niestety, ja w swojej pracy jeszcze nie miałem okazji, żeby skorzystać z takiej koperty. W sytuacjach, gdy była potrzebna, po prostu nie było jej w domu.

Co trzeba zrobić, by skorzystać z tej inicjatywy? – Można zapytać o kopertę w swojej przychodni – wyjaśnia Robert Czochara. – Niektóre apteki również rozprowadzają takie formularze. Warto sprawdzić, czy nasz urząd gminy nie przystąpił do tej akcji. Można też po prostu samemu spisać te informacje na kartce i włożyć do koperty i woreczka foliowego, a następnie schować do lodówki.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że ograniczenia związane z epidemią to niezwykle trudny czas dla tych, którzy dbają o nasze zdrowie, ratują nasze życie.Dziś niezwykle ważne jest to, aby maksymalnie skrócić czas interwencji ratowników medycznych i ograniczyć ich bezpośredni kontakt z chorym. Możemy w tym pomóc, m.in. właśnie przez koperty życia. Dlatego w ramach projektu „OPOLSKIE przeciw COVID-19” urząd marszałkowski przygotował 20 000 sztuk takich kopert. Będziemy je przekazywać mieszkańcom przez gminne, miejskie oraz miejsko-gminne ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje senioralne – informuje marszałek.

Wzór karty informacyjnej do pobrania poniżej:

Wzór karty informacyjnej

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy