Szkoła w Dębniku przejdzie termomodernizację

Szkoła podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. Powstańców Śląskich w Dębniku przejdzie termomodernizację. Urząd marszałkowski przekazał dofinansowanie niezbędne do zrealizowania tego remontu.

To kolejna szkoła w regionie, która dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego przejdzie termomodernizację. Pochodzą one z programu „Efektywność energetyczna w budynkach publicznych”. Dofinansowanie unijne to ponad 730 tysięcy złotych, a całość projektu przekroczy 900 tysięcy złotych.

Jak zaznacza marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, dziś należy stawiać na ekologię. Obecnie w regionie realizowanych jest kilka projektów, które mają wpłynąć na opłacalność ogrzewania, a co najważniejsze, doprowadzić do likwidacji m.in. pieców starej generacji. – To są bardzo przemyślane inwestycje. Mamy programy, dzięki którym w obiektach użyteczności publicznej są instalowane odnawialne źródła energii, wpływamy w ten sposób na zmniejszenie smogu. W przypadku szkół są to kompleksowe prace polegające na wymianie stolarki, instalacji pomp ciepła, wymianie i remoncie kotłowni. Jako samorządowcy dajemy dobry przykład mieszkańcom. Przygotowaliśmy również programy dofinansowań do wymiany pieców w gospodarstwach indywidualnych.  – mówi marszałek Andrzej Buła.

– Warto inwestować w remont budynków szkolnych, bo one są wykorzystywane przez cały czas. Wiele szkół w województwie opolskim jest już wyremontowanych, a nasz program cały czas jest realizowany – dodaje marszałek.

Członek zarządu województwa Antoni Konopka, który podpisał umowę w szkole w Dębniku podkreślił, że o unijne dofinansowania może zabiegać każdy zgodnie z wytycznymi danego programu. – Jest to niewielka szkoła katolicka. Bardzo ważne jest to, aby również takie jednostki ubiegały się o dofinansowania i  je uzyskiwały. Ato będzie kompleksowy remont, dzięki  któremu zamontowane będą również nowoczesne urządzenia grzewcze – zaznacza Antoni Konopka.

Dyrektor szkoły w Dębniku  Bożena Puszczewicz cieszy się z przekazanych pieniędzy. – Bez takich dotacji nie bylibyśmy w stanie przeprowadzić tak obszernego remontu – mówi. Zapowiada, że szkoła po remoncie będzie spełniała normy ekologiczne.

PW

 

 

Nasze serwisy