Strażacy zabezpieczeni w sprzęt

Strażacy ochotnicy kolejny raz wsparci pomocą urzędu marszałkowskiego. Jednostki ze wszystkich powiatów w województwie otrzymały sprzęt zakupiony w ramach projektu unijnego, realizowanego przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Tym razem w ramach przeciwdziałania COVID-19 zakupiono sprzęt sfinansowany przez Unię Europejską wart 2,6 miliona złotych. To już kolejna pomoc samorządu województwa, po zakupie zestawów ochrony osobistej dla strażaków w ramach przeciwdziałania epidemii. Projekt zrealizował Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Niezbędny sprzęt trafił do 165 jednostek OSP w regionie. W ramach projektu kupiono m.in.: 30 namiotów pneumatycznych z wyposażeniem, 14 fumigatorów z płynem, 8 opryskiwaczy spalinowych, kombinezony ochronne, ubrania koszarowe, buty ochronne, generatory prądu i zestawy ochrony osobistej.

Strażacy w walce z epidemią i powodzią

– Odebraliśmy m.in. namioty i sprzęt potrzebny do obsługi, podgrzewacze, nagrzewnice – mówi Wojciech Bieszczad z jednostki ratownictwa specjalistycznego ze Skarbimierza. Zbigniew Supień z OSP Niwnica przypomina, że podobny namiot jednostka otrzymała już dwa lata temu, teraz służy za zabezpieczenie przy szpitalu w Głuchołazach. – Na początku epidemii – przypomina – mieliśmy problem z maseczkami i przyłbicami. Z pomocą przyszedł urząd marszałkowski przekazując zestawy ochrony osobistej. To, co otrzymaliśmy wcześniej od marszałka i sprzęt przekazany dziś w pełni nas zabezpiecza. Jesteśmy przygotowani do walki z epidemią i powodzią z którą dodatkowo mamy do czynienia – dodaje Zbigniew Supień. Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego dodaje, że to kolejna pomoc dla strażaków. – Jak myśleliśmy o tym projekcie wiedzieliśmy, że ten sprzęt jest bardzo potrzebny. Dziś zdajemy sobie sprawę, że jest konieczny nie tylko w przypadku epidemii, ale również powodzi. Wielu strażaków przyjechało tutaj wprost z akcji przeciwpowodziowej, zabezpieczają gospodarstwa, domy jednorodzinne. Ten sprzęt jest najwyższej jakości, jest to uzupełnienie sprzętu ochrony osobistej – tłumaczy Zbigniew Kubalańca.

Jednostki w pełni gotowe do pomocy

Prezes zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP Andrzej Borowski dodaje, że zakupiony sprzęt jest niezbędny dla strażaków. – Zrealizowaliśmy zakupy bardzo szybko. Zostały one sfinansowane w pełni przez urząd marszałkowski. Kiedy planowaliśmy zakup namiotów nie wiedzieliśmy, że będą potrzebne dziś w trakcie powodzi. Strażacy mówią, że jadą już jutro je rozstawiać w miejscach akcji przeciwpowodziowej – mówi Andrzej Borowski. Tłumaczy on, że o podziale sprzętu decydowali prezesi powiatowi Ochotniczych Straży Pożarnych – To oni bezpośrednio wiedzą, jaka jednostka czego potrzebuje – podkreśla.

To nie pierwsza pomoc marszałka

Wato przypomnieć, że od 2014 roku unijna pomoc dla ochotników z Regionalnego Programu Operacyjnego wyniosła prawie 14 milionów złotych. W ostatnich latach zakupiono m.in. 15 samochodów ratowniczo-gaśniczych wraz z wyposażeniem, które kosztowały 10,4 mln złotych, z czego dofinansowanie unijne wyniosło 7,3 miliony złotych, później kupiono jeszcze kolejne trzy takie samochody. W pierwszych tygodniach walki z epidemią zadecydowano o zakupie środków ochrony osobistej dla 528 jednostek OSP w całym regionie. Na ten cel zostały przekazane 4 miliony złotych z unijnego budżetu.

PW

Udostępnij wpis:

Nasze serwisy