Remont wieży kościoła w Głogówku

Wieża kościoła parafialnego pw. Świętego Bartłomieja Apostoła w Głogówku będzie remontowana. Dotację na ten cel przekazał wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca.

Wieża kościoła w Głogówku doczeka się wartego pół miliona remontu. Urząd marszałkowski województwa opolskiego przekazał 300 tysięcy złotych dofinansowania. Projekt zakłada również zwiększenie dostępności zabytku poprzez internet dla tych, którzy nie mogą przyjechać do Głogówka. Jak zapowiada Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego, zakres prac remontowych będzie bardzo szeroki. – Przewidziano m.in. roboty tynkarskie, wymieniona będzie stolarka okienna i drzwiowa. Renowacje przejdą detale architektoniczne – zapowiada. Proboszcz parafii ksiądz Ryszard Kinder dodaje, że stawia również na edukację i popularyzację obiektów sakralnych w Głogówku. – Jesteśmy na etapie opracowania aplikacji związanej z promocją kościoła i  działalnością koncertową. Chcemy wydać ulotki w języku polskim i angielskim, zawierające informacje o zabytku oraz wydarzeniach jakie odbywają się w obiekcie – informuje proboszcz. Zadowoleni powinni być wszyscy internauci, bowiem w kościele zamontowany będzie system kamer umożliwiający transmisje wydarzeń kulturalnych. Dodajmy, że w ramach programu “Dziedzictwo kulturowe i kulturalne” realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na zabytki przeznaczono w ostatnim rozdaniu ponad 3 miliny 200 tysięcy złotych.

Warto przypomnieć, że to nie pierwsze dofinansowanie na remont zabytków, z jakiego korzysta Głogówek. Wcześniej Urząd Marszałkowski przekazał 3 miliony 750 tysięcy złotych dofinansowania na remont zamku.

– Chcemy te pieniądze zadedykować ludziom, którzy będą korzystać z tych obiektów. Doświadczenie uczy nas, że mieszkańcy chętnie wracają do tych miejsc, które odzyskują blask. Te mury powinny być wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, edukacyjnymi i społecznymi. Głogówek jest pięknym miastem, a zamek i kościół w jego centrum powinny zyskać na nowo blask architektoniczny – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Nasze serwisy