Miliony na inwestycje w Popielowie

Popielów stawia na atrakcje turystyczne. Powstanie sieć ścieżek pieszo-rowerowych, będą również prowadzone prace renowacyjne w zabytkowym kościele w Kurzniach. Gmina otrzymała ponad 3 miliony złotych na ten cel od urzędu marszałkowskiego województwa opolskiego.

Przygotowane przez gminę Popielów projekty: „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona” oraz „Zachowanie dziedzictwa kulturowego architekta Karla Friedricha Schinkla  w gminie Popielów – renowacja zabytkowego kościoła w Kurzniach” otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości ponad 3 milionów 80 tysięcy złotych. Umowy na ich realizację zostały podpisane w czwartek 15 października.

W ramach pierwszego Popielów wspólnie z gminami Murów i Pokój wybudują sieć pieszych i rowerowych  tras edukacyjnych w Stobrawskim Parku Krajobrazowym i jego otulinie. Utworzone będzie również Centrum Warsztatowe Wśród Pszczół w Karłowicach oraz rozbudowany Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Ładzy w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Przeprowadzona będzie inwentaryzacja przyrodnicza gminy Łubniany. Jełowa zostanie objęta czynną ochroną gatunków zagrożonych wyginięciem. Utworzony zostanie również hotel dla owadów w Masowie.

W ramach drugiego projektu ma powstać edukacyjny szlak turystyczny „Śladami architekta K.F. Schinkla”. W zabytkowym kościele w Kurzniach zostaną na emporze przywrócone pierwotne powłoki malarskie, wymieniona będzie instalacja elektryczna. We wnętrzu kościoła zamontowane zostanie dodatkowe oświetlenie. Ławki zostaną wyposażone w informacje pisane alfabetem Braille’m. Utworzona zostanie strona internetowa z informacjami również dla osób niedowidzących.

Wicemarszałek województwa opolskiego Zbigniew Kubalańca podkreśla, że podpisane zostały dwie ważne umowy. – Gmina położona jest w bardzo atrakcyjnym obszarze turystycznym naszego województwa. Umiejętność pozyskania tych pieniędzy wskazuje na to, że jest bardzo aktywna. Rzadko się zdarza, aby tego samego dnia podpisywać umowy na tak duże kwoty, czyli prawie 2 miliony 800 tysięcy złotych i 300 tysięcy złotych. Mamy tutaj do czynienia zarówno z dbałością o przyrodę i jej dostępnością dla turystów, jak  i remontem obiektów zabytkowych – mówi.

Wójt Popielowa Sybilla Stelmach  przekonuje, że po zrealizowaniu tych projektów przygotowanych zostanie wiele atrakcji nie tylko dla turystów, ale również uczniów opolskich szkół. – Chcemy do naszej gminy przyciągnąć turystów. Jesteśmy na szlaku wielu wycieczek rowerowych, teraz mamy nadzieję, że odwiedzający pozostaną u nas na dłużej. Przygotowanie centrum edukacji, gdzie będą odkrywane tajniki życia pszczół, to zwiększenie oferty edukacyjnej w województwie opolskim – wyjaśnia pani wójt.

Członek zarządu województwa opolskiego Szymon Ogłaza zaznacza, że Stobrawski Park Krajobrazowy zajmuje 80% powierzchni gminy Popielów. – Jest to wartościowy przyrodniczo teren. Kiedy zostanie zrealizowany projekt związany z budową ścieżek rowerowych, mam nadzieję, że przyjadą tutaj nie tylko lokalni turyści, ale także ci spoza regionu. Jest to piękne miejsce w naszym województwie, które zasługuje na dobrą promocję – dodaje.

PW

 

Nasze serwisy